طراحی و چاپ نگاران

طراحی و چاپ بروشور

طراحی و چاپ یک بروشور عالی یقینا وقت‎گیر است ولی گاهی اوقات مزایای زیادی می‎تواند برای یک کسب و کار به همراه آورد.

طراحی بروشور

در واقع بروشور (brochure) یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیاری از کسب و کارها در هر اندازه‎ای است. اگر به دنبال راهی برای بالا بردن جایگاه کسب و کارتان در بازار هستید و می‎خواهید محصولات خود را معرفی کنید، با طراحی و چاپ می‎توانید این کار را به شکلی عالی انجام دهید.

طراحی کاتالوگ نگاران

چگونه بروشور را طراحی کنیم

بروشورهای چاپی برخلاف تراکت‎ها و پوسترهای تبلیغاتی می‎توانند پیام دپارتمان بازاریابی شما را منعکس کنند و محصولات شما را به مشتریان بالقوه‎تان نشان دهند. شما توسط بروشورها می‎توانید به مکانی دست پیدا کنید که محصولات خود را متمایز از رقبا نشان دهید.

اما زمان طراحی بروشور باید به نکاتی توجه داشته باشید از جمله استفاده از تصاویر جذاب و اشاره به نکات متفاوت و جزئیات محصولاتتان.

مراحل طراحی و چاپ بروشور

با این مقدمه قصد داریم در این مطلب مراحل طراحی و چاپ بروشور را به شما معرفی کنیم. شما با طی این مراحل ساده می‎توانید یک بروشور تبلیغاتی عالی را طراحی و چاپ کنید.

سناریو بروشور

طراحی یک سناریو

بدون در نظرگیری هزینه‎های یک بروشور و این که چقدر استفاده از آن برای شما مهم است باید زمانی را به فکر کردن در مورد پیام آن اختصاص دهید. به عبارتی باید توجه کنید بروشور شما چه پیامی از کسب و کارتان را باید انتقال دهد و خوانندگان توسط آن به چه اطلاعاتی دست پیدا می‎کنند. برای همین منظور عناوین اصلی را انتخاب کنید و در نظر بگیرید صفحه پوششی بروشور چه ظاهری باید داشته باشد چون این صفحه تاثیر قابل توجهی روی مصرف‎کنندگان می‎گذارد.

بروشور

تعیین اندازه بروشور

پس از مشخص‎سازی سناریو بروشور (اهداف، پیام و ساختار آن)، وقت آن است که در مورد اندازه بروشور خود تصمیم بگیرید. در این مرحله باید مواردی مانند تعداد صفحات به همراه کیفیت کاغذ بررسی شود. به هنگام انتخاب کاغذ به مواردی مانند وزن، جنس و اندازه آن دقت کنید چون روی قیمت چاپ بروشور تاثیر مستقیمی می‎گذارد. بنابراین براساس بودجه‎ای که دارید انتخاب کنید.

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

Brochure

اطلاعات داخل بروشور را مشخص کنید

طی دو مرحله قبل پیام اصلی بروشور، اندازه و جنس کاغذ آن را انتخاب کردید. حال باید محتوای داخل بروشور را مشخص کنید. این محتوا باید اطلاعاتی مانند تصاویر جذاب، اعلام قیمت، دستاوردهای شرکت و غیره باشد. به طور کلی هر چیزی که فکر می‎کنید در راستای اهداف بروشور قرار می‎گیرد و مخاطب را جذب می‎کند از قلم نیاندازید. سعی کنید خلاصه ولی هدفمند اطلاعات را قرار دهید.

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

Brochure designing

چیدمان مطالب را شروع کنید

مرحله طراحی بروشور بسیار مهم است. در این زمینه باید از یک طراح متخصص و با تجربه استفاده کنید و اگر بودجه شرکت شما اجازه انجام چنین کاری را نمی‎دهد و خودتان می‎خواهید بروشور تبلیغاتی طراحی کنید باید چند اصلی مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید:

  • اطلاعاتی که می‎نویسید از نظر گرامری و نگارشی مشکلی نداشته باشند و برای خواننده جذاب و گیرا باشد.
  • عکس‎هایی که می‎خواهید در بروشور استفاده کنید باید با کیفیت باشند و در قسمت‎های گوناگون بروشور به شکل منظم و ثابتی قرار گیرند.
  • روانشناسی رنگ را در طراحی بروشور مد نظر قرار دهید و از رنگ‎هایی استفاده کنید که بهتر پیام کسب و کار شما را برساند و تاثیرگذار باشند.

بروشوری که طراحی کرده‎اید را بررسی کنید

کار طراحی بروشور را انجام داده‎اید و در مرحله بعدی باید تمامی قسمت‎های گوناگون آن را بررسی کنید. در این مرحله به نوع جمله‎بندی و نوشتن مطالب، عناوین انتخاب شده یا هر نکته دیگری دقت کنید و سعی داشته باشید تا جای ممکن از یک ویراستار کمک بگیرید.

شکل طراحی و عکس‎های انتخاب شده، نوع قیمت‎گذاری و عددگذاری قیمت‎ها را بررسی کنید تا اشتباهی صورت نگرفته باشد چون می‎تواند تبعات منفی برای شما به همراه آورد. تصور کنید قیمت کالاها جابه‎جا یا اشتباه درج شده است!

در مورد مراحل چاپ تصمیم بگیرید

مرحله پیش از چاپ بروشور بسیار مهم است چون باید در مورد نکاتی مانند استفاده از روکش براق، کاغذ گلاسه براق یا معمولی و غیره تصمیم بگیرید. روکش می‎تواند کیفیت بروشور را به خوبی نشان دهد.

انتخاب روکش باید با توجه به وزن و کیفیت کاغذ بروشور انجام شود. یک بروشور با کیفیت نکات زیادی را به مشتری نشان می‎دهد و کیفیت عالی آن جذابیت خدمات و محصولات را برجسته‎تر می‎کند.

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

ارسال طرح برای چاپ

زمانی که تمامی مراحل بالا را انجام دادید و بروشور کاملی طراحی کردید می‎توانید آن را با فرمت پی‎دی‎اف ذخیره و برای چاپ ارسال کنید. استفاده از این فرمت سبب می‎شود کلیه رنگ‎ها و مطالب بدون هیچ نوع تغییری ذخیره شود.

بروشور تبلیغاتی

بعد از تحویل بروشورهای چاپ شده مرحله مهم دیگری شروع می‎شود که توزیع آن است. برنامه‎ریزی برای توزیع بروشور تبلیغاتی از نکاتی است که مشخص می‎کند چطور آن را به دست مشتریان بالقوه یا فعلی خود برسانید.

در پایان فراموش نکنید سطح بالای رقابت در دنیای فعلی و اهمیت تبلیغات موثر باعث شده است کوچکترین خطا به معنای از دست رفتن پایگاه انبوهی از کاربران باشد. در نتیجه در طراحی و چاپ بروشور نهایت دقت را داشته باشید تا بعدا پشیمان نشوید!

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest
Share on whatsapp

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

آخرین مقالات