طراحی و چاپ نگاران

چاپ لاتکس چیست و چه مزیتی دارد؟

کمتر از یک دهه از ورود تکنولوژی لاتکس به صنعت چاپ می گذرد. اساس چاپ لاتکس بر تکنولوژی به کار رفته در مرکب است. مرکب لاتکس نوعی امولسیون از ریز ذرات پلیمری درون یک مدیوم بر پایه آب است. تکنولوژی به کار رفته در Latex با آنچه در تولید لاستیک و مواد مصنوعی استفاده می شود، تفاوت دارد. انواع چاپ با جوهرهای معمولی در مقایسه با جوهر لاتکس، دارای ضعف های زیادی هستند. همین امر به کارگیری لاتکس در صنایع مختلف را گسترده تر کرده است.

کاربردهای متنوع لاتکس در صنعت چاپ


چاپ لاتکس امکان به کارگیری بر روی طیف وسیعی از سطوح چاپی را دارد. این تکنیک قابلیت استفاده در انواع سطوح چاپی پوشش دار و بدون پوشش را فراهم کرده است. در نتیجه امکان چاپ بر روی انواع کاغذ، وینیل، فیلم های بک لیت، پارچه و ….نیز وجود دارد. با توجه به گستردگی سطوح چاپ پذیر، گستره به کارگیری لتکس هر روز بیشتر می شود.

از تکنولوژی به کار رفته در لاتکس می توان برای چاپ انواع بنرهای تبلیغاتی، پوشش های تبلیغاتی خودروها، تراکت ها و …. استفاده کرد. اما به تازگی تکنولوژی لاتکس در صنعت دکوراسیون داخلی نیز وارد شده است. انواع کاغذ دیواری و پوشش های تزئینی دیوار و پنجره نمونه هایی از این دست هستند. علاوه بر ان برای تزئین روکش مبل، لایه دکوراتیو کفپوش ها و دیگر موارد تزیینی نیز از چاپ لاتکس می توان نهایت بهره برداری را داشت. برخی از مزایای چاپ لاتکس عبارتند از:

چاپ لاتکس

سرعت و کیفیت بالای چاپ

چاپ لاتکس با گرافیک شفاف و رنگ های بدیع، کیفیت باورنکردنی و سرعت بالا را ارائه می دهد. بر خلاف چاپ حلال سنتی ، جوهرهای لاتکس به زمان خشک شدن نیاز ندارند. به صورتی که کارها بعد از خروج از چاپگر، کاملا خشک هستند. خشک شدن سریع کارهای چاپی، موجب می شود تا بلافاصله عملیات تکمیلی نظیر لمینیت و … اجرا شود. این پروسه سرعت کار را به مراتب بالاتر می برد و موجب افت کیفیت کار نخواهد شد.

بدون مواد شیمیایی خطرناک

در گذشته ، شرکت های چاپی تجاری از جوهرهای مبتنی بر حلال استفاده می کردند. این حلال ها حاوی ترکیباتی مضر و آلاینده محیط زیست بود. جوهر لاتکس به عنوان جایگزینی برای حلال معرفی شد ، مرکب های لاتکس از 70 درصد آب تشکیل شده است. به این ترتیب حتی در غذاخوری ها و خدات بهداشتی نیز می توان محصولات چاپ شده با جوهر لاتکس را استفاده کرد. هیچگونه نگرانی بابت آلاینده بودن جوهر لاتکس وجود ندارد.

دوام و مقاومت بالای چاپ لاتکس

جوهر لاتکس طول عمر زیادی دارد و در برابر خراش و سایش، آب و مواد شیمیایی مقاومت خوبی نشان می دهد. چاپ لاتکس به دلیل کیفیت ، دوام و سهولت استفاده ، یک راه حل عالی برای کاربردهای متفاوت است.

مقرون به صرفه

چاپ لاتکس برای استفاده کوتاه مدت به لمینیت نیاز ندارد ، این امر در وقت و هزینه صرفه جویی می کند.. همچنین با بهره گیری از چاپ سریع می توانید در هزینه های تولید نیز، کاهش چشمگیری خواهید داشت زیرا در زمان مشابه، امکان تحویل دو برابری محصول چاپ شده وجود دارد.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

آخرین مطالب

به بالای صفحه بردن