طراحی و چاپ نگاران

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ آنلاین ، کاتالوگ های صنعتی ، نمونه کاتالوگ های نگاران با ایده های خلاق، عکاسی صنعتی ، طراحی کاتالوگ مدرن و حرفه ای | واحد کاتالوگ نگاران.

طراحی کاتالوگ حرفه ای در دنیای امروز به چالشی اساسی تبدیل شده است. کاتالوگ بخش مهمی از روند تبلیغات و بازاریابی است. شما می توانید با داشتن کاتالوگ حرفه ای، مدرن و جذاب از سایر رقبای اقتصادی خود چند گام جلوتر باشید. شرکت ها، طراحان گرافیک و افراد مختلف سبک های متفاوتی برای طراحی در نظر گرفته اند، از صفحه آرایی گرفته تا ژورنالی، صنعتی، تبلیغاتی، مصور و … اما ما بر این باور هستیم که در فضای رقابتی امروز دیگر سبک های طراحی به تنهایی باعث ایجاد جذابیت بصری لازم و جذب مخاطب نمی شود.

روش های طراحی کاتالوگ در مجموعه نگاران

کاتالوگ مکتوب

ما در مجموعه نگاران به پشتوانه بیش از سه دهه فعالیت در صنعت چاپ و ارائه صدها کاتالوگ در طی این سالیان در کنار تیمی از طراحان حرفه ای بر این باور هستیم که با  کاتالوگی حرفه ای، مدرن و جذاب در کنار استفاده از خلاقیت های چاپی، می توان دنیای متفاوتی از طراحی  را به مخاطبین شما نشان دهیم. از آنجا که شعار ما <<ازنو نگار>> هدف اصلی ما در مجموعه نگاران می باشد. ما به دنبال از نو نگاشتن هستیم به دنبال ایجاد فضای جذاب با بکارگیری از قابلیت های موجود در صنعت چاپ تا بتوانیم سبکی متفاوت با آنچه تا امروز دیده اید به شما ارائه دهیم.

کاتالوگ دیجیتال

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده روز افزون مخاطبان از دنیای دیجیتال، مجموعه نگاران <<اولین سازنده کاتالوگ های دیجیتال در ایران>> در کنار کاتالوگ مکتوب با ساخت کاتالوگ دیجیتال مجموعه شما، ابعاد دیگری از خدمات و محصولات شما را ارائه می دهد. برای آشنایی با این قابلیت ها به صفحه کاتالوگ دیجیتال مراجعه نمایید.

برخی از نمونه کارهای کاتالوگ نگاران

قیمت طراحی کاتالوگ

CREATIVELY MODERN CLASSIC
۲ جلسه
۱ جلسه
۱ جلسه
مشاوره حضوری
۳ اتود از ۴ صفحه داخلی
۲ اتود از ۴ صفحه داخلی
۲ اتود از ۴ صفحه داخلی
طرح اولیه صفحات داخلی
۳ اتود از پشت و روی جلد
۲ اتود از پشت و روی جلد
۲ اتود از پشت و روی جلد
طرح اولیه جلد
۲۰ روز کاری
۱۵ روز کاری
۱۰ روز کاری
زمان ارائه طرح اولیه
۳ مرتبه
۲ مرتبه
۲ مرتبه
تعداد ویرایش
۲ جلد
۱ جلد
۱ جلد
ساخت ماکت
بعد از تایید نهایی
بعد از تایید نهایی
بعد از تایید نهایی
ارائه فایل لایه باز
دارد
-
-
کاتالوگ دیجیتال رایگان

۲۰۰/۰۰۰ تومان

۱۵۰/۰۰۰ تومان

۹۰/۰۰۰ تومان

هزینه طراحی صفحات داخل

۸۰۰/۰۰۰ تومان

۶۰۰/۰۰۰ تومان

۴۰۰/۰۰۰ تومان

هزینه طراحی پشت و روی جلد

شرکت ها و سازمان ها به دنبال طراحی کاتالوگ با قابلیت های بصری و محتوایی ویژه ای هستند. تا بتوانند در بازار رقابتی امروز در کمترین زمان تاثیر بیشتری نسبت به سایر رقبا بر مخاطبین خود داشته باشند. به واسطه همین موضوع است که قبل از هر کاری باید بازار هدف و رقبای اقتصادی داخلی و خارجی هر مجموعه مورد بررسی قرار گیرد. تا بتوان با اطلاعات بدست آمده و با توجه به افق دید هر مجموعه ساختاری مناسب و متفاوت با سایر رقبا برای کاتالوگ آن مجموعه در نظر گرفت. همچنین بودجه تبلیغاتی مربوط به طراحی و چاپ کاتالوگ نقش مهمی در شکل گیری خلاقیت ها ایجاد شده دارد. این امر سبب می شود تا بر پایه اینکه که چه میزان فضا برای ایجاد خلاقیت های چاپی نظیر استفاده از کاغذهای فانتزی، رنگ های متالیک و ساختگی، قالب و یووی های مختلف و… وجود دارد کاتالوگ شکل گیرد

قالب طراحی کاتالوگ صنعتی

قالب کاتالوگ صنعتی با توجه به نوع محصولات و خدمات، متن، تصاویر، نمودارها و … مشخص می شود. قالب کاتالوگ باید به نوعی باشد که که به ساده ترین شکل ممکن اطلاعات و جزئیات محصولات و خدمات به مخاطب منتقل شود. کاتالوگ ها در ابعاد استانداردی چاپ می شوند که از جمله آن ها می توان به قطع A4 ، B5 ، B4 ، A5 و خشتی اشاره کرد. لازم به ذکر است در برخی موارد برای شخصی سازی کاتالوگ از ابعادی خارج از ابعاد استاندارد استفاده می شود که در این صورت بخشی از کاغذ مصرفی دور ریز می شود. با بررسی اطلاعات کاتالوگ و نوع فعالیت هر مجموعه یکی از ابعاد فوق به صورت عمودی یا افقی در نظر گرفته می شود.

ایده طراحی کاتالوگ

تصاویری با کیفیت بالا به شناخت بهتر مخاطب از محصولات و خدمات شما کمک فراوانی می کند. مهمترین رکن طراحی کاتالوگ تصاویر به کار رفته در آن ها است تا بتوان زوایای مختلف هر محصول را به بهترین شکل نمایش داد. همچنین برای تاثیر بیشتر و جذب مخاطب با عکسی دکوراتیو و تبلیغاتی شما می توانید خدمات و محصولات جدید خود را در قالب یک ایده پردازی خلاقانه معرفی کنید. پس از اگر تصاویر مناسبی در اختیار ندارید آتلیه عکاسی نگاران با عکاسی صنعتی از محصولات و یا اجرای سه بعدی محصول و خلق آن را در قالب یه طرح تبلیغاتی شما را در راستای اهداف تبلیغاتیتان همراهی می کند.

بخش اساسی کاتالوگ، ترکیب‌بندی در قالب ایده‌پردازی خلاقانه می‌باشد. در این مرحله است که با ایجاد ساختاری متفاوت و جذابیت بصری لازم، در کنار القای رنگ سازمانی مجموعه به صفحات می‌توان به بهتر دیده شدن محصولات و خدمات کمک کرد. ولی نباید فراموش کرد که ایده‌پردازی‌، خلاقیت و یک طراحی گرافیک جذاب بدون رعایت اصول چاپی معنایی پیدا نمی‌کنند.

شناخت نسبت به انواع چاپ، رنگ شناسی دقیق و کالیبره کردن طرح نسبت به خروجی چاپ، رعایت حاشیه‌های مناسب جهت صحافی و …. همه این موارد می‌تواند اهمیت فراوانی برای تبدیل یک طرح جذاب به یک چاپ ایده‌آل باشد. ما در مجموعه نگاران هدف را بر این اساس گذاشته‌ایم تا با نظارت کارشناسان بر کلیه مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ بتوانیم تصویری که بواسطه طراحی کاتالوگ در ذهنتان خلق کرده‌ایم به واقعیت برسانیم.

کاتالوگ همان کتابچه راهنمایی است که برای معرفی محصولات یا خدمات سازمان در اختیار مشتری قرار می گیرد. طراحی کاتالوگ تبلیغاتی با هدف ایجاد ارتباط بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالا یا خدمات انجام می شود. در صورتی که چاپ کاتالوگ دارای کیفیت قابل قبولی باشد، بیشتری تاثیر را در انتخاب مشتری دارد. در واقع مشتری از روی طراحی و چاپ کاتالوگ تصمیم به خرید و یا عدم خرید می گیرد. طراحی کاتالوگ می تواند به گونه ای باشد که تصمیم گیری را برای مشتری آسان تر کند.

کاتالوگ در واقع راهنمای کالا یا خدمات است. در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی می توان فهرستی از محصولات کارخانه یا خدمات سازمان و موسسه را نیز قرار داد. بسیاری از مشاغل برای معرفی خدمات ارائه شده از کاتالوگی استفاده می کنند. یک کاتالوگ خوب طراحی شده بهترین ابزار تبلیغاتی برای آشنایی مشتری با روند تولیدات یا خدمات موسسه مورد نظر است. این ویژگی با آنچه در طراحی بروشور دیده می شود، تفاوت دارد. به طور معمول بروشورها حاوی اطلاعات جامعی هستند که به منظور آشنایی مخاطب با اهداف و عملکرد سازمان تنظیم شده اند. اما کاتالوگ ها وظیفه اطلاع رسانی در مورد جزئی ترین موارد مربوط به کالا یا خدمات معرفی شده را دارند.

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

 

در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی علاوه بر نام کالا، مدل، عکس، مشخصات فنی و …. به همراه توضیحات مختصری نیز دیده می شود. این موارد جهت راهنمایی خریدار و آشنایی مشتری با محصول مورد نظر بیشترین کاربرد را دارد. به این ترتیب می توان این نوع از کاتالوگ ها را برای سفارش خرید در دسترس مشتری هدف قرار داد و لیست محصولات تولیدی یا کالای موجود در فروشگاه را اطلاع رسانی کرد. هدف در این طراحی، امکان انتخاب مشتری از بین محصولات موجود در لیست است.

بسیاری از موسسات خدماتی با  طراحی کاتالوگ، مشخصات خدمات و موسسات همکار را در اختیار مشتری قرار می دهند که این کار روند ثبت سفارش را تسهیل می کند. در واقع تولید کنندگان به دنبال مشتری و مصرف کنندگان نیز به دنبال تولید کنندگان هستند. در این پروسه دائمی، نقش کلیدی کاتالوگ ها به خوبی مشخص می شود. هر چه طراحی کاتالوگ حرفه ای تر بوده و کیفیت چاپ بهتر باشد، پل ارتباطی بین تولید کننده و مصرف کننده به درستی و با استحکام شکل می گیرد.

چاپ تصاویری از کالا یا خدمات به همراه ارائه متون نوشتاری به تنهایی نمی تواند موجب ارتباط موثر باشد. آمیزه ای از فنون تخصصی و هنرهای ظریف را می توان در طراحی یک کاتالوگ حرفه ای دید. کاتالوگ باید هدفمند طراحی شود در غیر این صورت کارایی خود را از دست می دهد. نیمی از کاتالوگ ها هرگز توجه مشتری را جلب نمی کنند و نخوانده راهی سطل زباله می شوند. برخی از مهم ترین ویژگی های یک کاتالوگ خوب اینها هستند:

 • سبک و قابل حمل
 • قابلیت خوانش کاتالوگ در کوتاه ترین زمان
 • توضیحات کوتاه و نکات کلیدی برای خریدار
 • حاوی پاسخ همه پرسش های خریدار
 • طراحی کاتالوگ تبلیغاتی هدفمند در جلب توجه خریدار
 • حاوی اطلاعات بیشتر از تراکت ها و پوسترها
 • طراحی مناسب تصاویر در بین نوشته های کاتالوگ
 • استفاده از رنگ در طراحی کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ صنعتی

یکی از راه های تبلیغات در زمینه تولید، فعالیت تجاری و ارائه خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ است که باعث آشنایی مخاطب با اهداف یک شرکت و محصولات آن می شود.

خرید کردن بر اساس کاتالوگ

از زمان شکل گیری کاتالوگ و ورود آن به دنیای تبلیغات زمان زیادی نمی گذرد. از اواسط قرن بیستم با توجه به این که استفاده از اطلاعیه ها، تراکت های تک رنگ و معرفی حضوری محصولات یک شرکت دیگر جوابگوی نیاز شرکت ها نبود، انسان به فکر طراحی کاتالوگ افتاد.

طراحی کاتالوگ ارزان

استفاده از کاتالوگ باعث می شود مشتریان بالقوه با محصولات تولید شده یک شرکت در زمان کوتاهی آشنا شوند و بتوانند نیازهای خود را شناسایی کنند.

طرح ابتدایی کاتالوگ در گذشته به صورت یک برگه پشت و رو بیشتر شبیه به تراکت بود. در اوایل دهه 70 میلادی ابعاد استاندارد آن توسط طراحان فرانسه 21 در 30 تعریف شد و کاتالوگ های آن زمان بیشتر از دو برگ بودند که در کنار معرفی تصویری محصول از متون نوشتاری برای توصیف آن و جذب مخاطب استفاده می کردند.

مهمترین علت استفاده از کاتالوگ اطلاع رسانی از محصولات یک شرکت و خدمات آن بدون نیاز به واسطه بود.

معمولا کاتالوگ های صنعتی در دو دسته معرفی می شوند:

 • روشی به منظور معرفی یک محصول از چندین محصول تولید شده. (تک محصولی)
 • برای معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای گوناگون (چند محصولی)

از نکات مهم در طراحی کاتالوگ صنعتی استفاده از عکس های با کیفیت و تنوع رنگی زیاد و کم بودن متون است.

اکثر طراحان موفق کاتالوگ در کمتر از 10 ثانیه نظر مخاطب را به کاتالوگ و محتوای آن جلب می کنند. راز آن ها استفاده از تعداد زیادی عکس و مقدار کمی متن است. بدون شک واضح ترین و پرمعنا ترین بخش هر طرح را عناصر رنگی آن تشکیل می دهند. چاپ کاتالوگ های دارای طرح رنگی با هزینه زیادی همراه است اما استفاده از رنگ مزایای زیادی دارد.

در زمان طراحی کاتالوگ صنعتی حتی لوگوی شرکت مورد نظر را در آن قرار دهید. لوگو نشان دهنده فعالیت تجاری یک شرکت و نماد تجاری آن است. معمولا محل قرارگیری لوگو در کاتالوگ در صفحه اول و بهترین جای آن در صفحه در بالا و به طرف چپ است. بعضی از افراد ترجیح می دهند از لوگو در تمامی صفحات استفاده کنند.

در زمان طراحی کاتالوگ صنعتی استفاده از رنگ سازمانی شرکت مورد نظر را فراموش نکنید. رنگ سازمانی و لوگوی یک شرکت دو عنصری هستند که هویت تجاری یک موسسه را نشان می دهند. تحقیقات نشان داده است میانگین زمانی که یک فرد به کاتالوگ نگاه می کند 7 ثانیه است و وجود رنگ باعث جلب بیشتر توجه او می شود. بنابراین در انتخاب رنگ از یک کتاب رنگ استفاده کنید و روانشناسی رنگ را در طراحی کاتالوگ در نظر بگیرید.

رنگ در کاتالوگ

به هنگام طراحی و چاپ کاتالوگ اختصاص دادن فضای لازم به محصولات را فراموش نکنید. یک کاتالوگ باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مانند ویترینی محصولات شرکت را نشان دهد و توجه بیننده را به خود جلب کند.

از طرف دیگر صفحات و فرمت آن ها باید هماهنگ با فضای کاتالوگ باشد. به عنوان مثال اگر در زمینه عکاسی فعالیت می کنید عناصر کمتری در صفحه قرار دهید و با تمرکز بیشتر به تصاویر یک طرح بی مانند به وجود آورید.

بدون شک تصاویر یک پای ثابت کاتالوگ ها هستند و در نتیجه از تصاویری با کیفیت بالا استفاده کنید تا ارزش محصولات را کاملا نشان دهد. در زمان عکاسی نورپردازی خوب و استفاده از دقت بالا را فراموش نکنید.

در زمان طراحی و چاپ کاتالوگ چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

 • ارائه خلاصه ای از اسم و عملکرد شرکت و معرفی فعالیت آن ها در ابتدای کاتالوگ.
 • آشنایی مخاطب با امتیازها و جوایز (استانداردها، ایزوها و غیره).
 • توضیح کامل در مورد جدیدترین روش های تولید و خدمات.
 • راهنمایی مخاطب در مورد نحوه استفاده از خدمات یا محصولات ارائه شده و بیان مشخصات متمایز آن ها در مقایسه با محصولات رقیب.
 • درج اطلاعات صحیح تماس در قالب آدرس، تلفن، آدرس اینترنتی و ایمیل.

اهمیت تصاویر در کاتالوگ

 

 • امکان حمل آن به جاهای مختلف و مطالعه در زمان مناسب.
 • دارای محتوای بصری که باعث می شود توضیحات خلاصه ولی مفید باشند.
 • برقراری ارتباط با مخاطب بدون واسطه.
 • کنار هم قرار دادن تصویر و متن برای شناخت بیشتر مخاطب با اهداف شرکت و تولیدات آن.

بهتر است برای چاپ کاتالوگ ها از چاپ افست استفاده کنید تا کیفیت کار به مراتب بیشتر شود. فرمت کاتالوگ مانند دیگر موارد چاپ افست و سربرگ باید CMYK باشد. فاصله از اطراف از هر طرف 5 میلی متر و اگر نیاز به خط تا است از لبه های خط تا 5 میلی متر دیگر در نظر بگیرید.

یکی از مواردی که به کیفیت طراحی کاتالوگ ارزش بیشتری می بخشد استفاده از نوع روکش است.

انتخاب روکش باید با توجه به وزن و کیفیت کاغذ بروشور انجام شود. یک بروشور با کیفیت نکات زیادی را به مشتری نشان می‎دهد و کیفیت عالی آن جذابیت خدمات و محصولات را برجسته‎تر می‎کند.

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

انواع روکش برای چاپ کاتالوگ صنعتی عبارتند از:

 • سلفون براق سرد
 • سلفون مات سرد
 • سلفون براق حرارتی
 • سلفون مات حرارتی
 • UV مات و یا براق
 • انواع UV موضعی و یا شابلونی

 

چاپ و تهیه کاتالوگ ها در انواع لت دار یا منگنه ای انجام می شود. انتخاب تعداد لت به فرد بستگی دارد. تهیه کاتالوگ به صورت سیمی کمتر انجام می شود و علت آن بالا بودن هزینه تولید است. اما کاتالوگ سیمی ارزش کار را به مراتب بالا می برد.

قبل از ارسال کاتالوگ برای چاپ سوالات زیر را بی پاسخ نگذارید:

 • آیا بخشی ناقص در کاتالوگ وجود دارد که باید رفع شود؟ اگر جواب مثبت است کدام قسمت؟
 • ظاهر کلی کاتالوگ و حسی که در بیننده به وجود می آورد عامل جلوگیری کننده در فروش است یا حجم آن را افزایش می دهد؟
 • در کاتالوگ های قبلی چه مدت بعد از پخش کاتالوگ اولین فروش صورت گرفته است؟ در طرح جدید مدت زمان تخمینی برای این کار چقدر است؟
 • مخاطبان با طرح قبلی کاتالوگ چگونه ارتباط برقرار کرده اند؟ در طراحی جدید این قضیه به چه صورت عوض می شود؟

در پایان فراموش نکنید مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ باید با صبر و حوصله سپری شود و طراح باید موارد زیادی را بسنجد و به صورت آزمون و خطا پیش برود. سعی کنید برای طراحی یک کاتالوگ حرفه ای سرمایه گذاری کنید چون باعث افزایش فروش شرکت شما می شود.  

در پایان فراموش نکنید سطح بالای رقابت در دنیای فعلی و اهمیت تبلیغات موثر باعث شده است کوچکترین خطا به معنای از دست رفتن پایگاه انبوهی از کاربران باشد. در نتیجه در طراحی و چاپ بروشور نهایت دقت را داشته باشید تا بعدا پشیمان نشوید!

دیزاین کاتالوگ و نکات پنهان در مورد آن

دیزاین کاتالوگ حرفه ای نکات بسیار مهم و اساسی را شامل می شود، که بسیاری از طراحان نسبت به آن بی توجه هستند و با عدم موفقیت در چاپ کاتالوگ مواجه می‌شوند به همین خاطر ما در کنار شما هستیم تا تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

مهمترین بخش دیزاین کاتالوگ حرفه ای محتوای آن می‌باشد، اما چگونه محتوایی باعث جذب مخاطب می‌شود؟

شاید فکر کنید اگر مطالب به صورت جزیی و مختصر باشند کافی است، اما نکته مهم در طراحی آن این است که شما می‌توانید توضیحاتی کامل از محصول یا خدمات خود ارائه کنید اما این محتوا باید علاوه بر جامع بودن مفید باشند و از تکرار مطالب اضافی و غیر مفید خودداری کنید.

تصاویر زیبا و جذاب را فراموش نکنید زیرا استفاده از تصاویر زیبا و طبق اصول عکاسی صنعتی، می‌تواند دیزاین کاتالوگ شما را منحصر بفرد کند و با چاپ کاتالوگ  آن را به بهترین نحو ارائه کنید.

طبق آمار چندین سال اخیر روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که در عصر جدید انسان‌ها به تناسب رنگ‌ها به صورت ناخودآگاه توجه نشان می‌دهند و در ذهن آن‌ها این تصاویر و طراحی‌ها ثبت می‌شود.

پس بهتر آن است که ما نیز نوع رنگ بندی یک کاتالوگ را متناسب با جامعه‌ی هدف انتخاب کنیم.

مثلا در دیزاین کاتالوگ مخصوص به یک تالار عروسی، جامعه‌ی هدف ما جوانان و زوج هایی هستند که در آستانه ی ازدواج می‌باشد و باید از رنگ‌های شاد و جذاب متناسب با حال این عزیزان استفاده کنیم زیرا علاوه بر آن که در ذهن آنان اثری مثبت می‌گذارد می‌توانیم تناسب رنگی برند خود با رنگ زمینه کاتالوگ را نیز برای افزایش اعتبار و تاثیر گذاری خود استفاده کنیم.

صرف هزینه و زمان در بخش طراحی کاتالوگ علاوه بر اثر چشمگیر تبلیغاتی باعث می‌شود تا طراحی و چاپ با بهترین کیفیت ممکن صورت بگیرد و بازار هدف ما چند برابر افزایش پیدا کند.

این موضوع بدیهی می‌باشد که؛ چاپ کاتالوگ و همین طور چاپ بروشور بر روی انواع کاغذ با گرم‌های مختلف هزینه‌های مختلفی را به همراه خواهد داشت، مثلا چاپ کاتالوگ بر روی کاغذهایی که ضخامت بالا و گرماژ بالاتر دارند هزینه بیشتری را به همراه خواهند داشت، اما این هزینه بالاتر در مقابل جذب مخاطبان چند برابر ارزش بالایی دارد.

 

به طور مثال در  چاپ دیجیتال  اگر تیراژ کاتالوگ شما کمتر از 500 عدد باشد زمان چاپ بسیار تاثیرگذار برای کاتالوگ شما خواهد بود، اما اگر تیراژ چاپ کاتالوگ یا بروشور شما بیشتر از این تعداد باشد می‌توانید از چاپ افست که هزینه مقرون به صرفه‌ای دارد استفاده کنید، متخصصان و مشاوران ما در انتخاب و برنامه‌ریزی دیزاین کاتالوگ و چاپ آن در تمامی مراحل کنار شما خواهند بود.

انتخاب پوشش سلفون و صحافی کاتالوگ را جدی بگیرید. از محبوب‌ترین پوشش صفحات در دیزاین کاتالوگ پوشش سلفون براق و مات می‌باشد. که متخصصان ما در طراحی و چاپ افست یکی از انواع آن را انتخاب می‌کنند که نسبت به موضوع کاتالوگ شما تاثیر گذارتر باشد.

آخرین مطالب