طراحی و چاپ نگاران

طراحی و چاپ کاتالوگ |طراحی کاتالوگ | چاپ کاتالوگ

طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی و چاپ کاتالوگ یا کالانماهای صنعتی و تبلیغاتی، کتابچه‌هایی هستند که تعریف کاملی از خدمات و محصولات ارائه شده توسط هر برند را می‌دهند. کاتالوگ‌‌های تبلیغاتی اصولاً با معرفی برند و تاریخچه آن شروع شده و سپس با شرح اهداف و چشم‌انداز‌ها، مخاطب را با سیاست‌های کلی سازمان آشنا می‌کنند. سپس به معرفی مزیت‌های رقابتی و جزئیات تمامی خدمات و محصولات ارائه شده می‌پردازند و در نهایت با ارائه استاندارد‌ها، گواهینامه‌ها، تندیس‌ها و مدارک اخذ شده تمام می‌شوند.

اهداف نگاران در طراحی کاتالوگ:

ما به پشتوانه سه دهه فعالیت در صنعت چاپ بر این باور هستیم که در حال حاضر به تنهایی و با استفاده از طراحی گرافیک نمی‌توان جذابیت بصری لازم برای تاثیرگذاری برروی مخاطب را ایجاد کرد. لذا با استفاده درست از قابلیت‌های موجود در صنعت چاپ ار قبیل کاغذ‌های فانتزی، قالب‌های اختصاصی، رنگ‌های متالیک، برجسته سازی، طلاکوب و نقره‌کوب، یووی‌های موضعی، شنی و… می‌توانیم با ایجاد خلاقیت‌های چاپی، تلفیق زیبایی از هنر و صنعت را به مشتریان خود ارائه دهیم.

چاپ کاتالوگ در مجموعه نگاران:

چاپ و تبلیغات  نگاران با در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین امکانات در صنعت چاپ و همچنین ایجاد سیستم QC برای کلیه مراحل اجرا این امکان را به شما می‌دهد تا با ارائه مشاوره تخصصی کارشناسان بهترین حالت چاپ با حداکثر بازخورد را در اختیار شما بگذارد. از این رو با اطمینان اعلام می‌کنیم کلیه خدمات ارائه شده در این مجموعه شامل گارانتی بوده و در صورت بروز کوچک‌ترین اشتباه در پروسه طراحی و چاپ کاتالوگ وجه دریافتی باز گردانده می‌شود. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

‌ویژگی‌های طراحی و چاپ کاتالوگ:

 با طراحی و چاپ کاتالوگ‌ تبلیغاتی این امکان را به مخاطبین خود می‌دهید که همواره به اطلاعات محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما دسترسی داشته باشند.  همچنین با لحاظ کردن اطلاعات فنی،  جزئیات محصولات و خدمات برای مخاطبین  این قابلیت وجود دارد، تا مقایسه درست و دقیقی  نسبت به سایر خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما داشته باشند.

با طراحی و چاپ کاتالوگ حرفه‌ای دیگر نیازی به ارسال محصولات و ارائه توضیحات و ویژگی‌های هر محصول به همکاران و مشتریان خود را ندارید. از این رو با انتخاب تصاویری با کیفیت بالا از محصولات و خدمات خود این امکان را به مخاطبین خود می‌دهید که درک درستی از محصولات و خدمات ارائه شده را داشته باشند. لازم به ذکر است در صورت در اختیار نبودن تصاویر مناسب با عکاسی صنعتی و طراحی 3D محصولات توسط مجموعه نگاران می‌توان آرشیو مناسبی از محصولات تهیه نمود.

اهمیت طراحی و چاپ کاتالوگ:

با توجه به فضای رقابتی در هر صنف کاری طراحی و چاپ کاتالوگ با جذابیت‌های بصری،  نقش پر رنگی در اهداف تبلیغاتی هر مجموعه ایفا می‌کند و به خودی خود می‎تواند در روند برند سازی، بازاریابی و فروش هر مجموعه اثرات بسزایی داشته باشد. کارشناسان ما در نگاران با در نظر گرفتن زمان انجام پروژه و بودجه تبلیغاتی شما، این امکان را فراهم می‌کنند تا با چاپ کاتالوگ ارزان، چاپ کاتالوگ فوری، چاپ کاتالوگ حرفه‌ای با کیفیتی مطلوب شما را به اهداف تبلیغاتی مدنظرتان برسانند.  

طراحی کاتالوگ:

طراحی کاتالوگ با توجه به نوع کار هر سازمانی در قالب تجاری، صنعتی، هنری و … انجام می‌شود. طراحی کاتالوگ برای بازخورد حداکثری باید به نحوی باشد که به ساده‌ترین شکل ممکن کلیه جزئیات محصولات و خدمات ارائه شده در اختیار مخاطبین قرار‌ گیرد. در دنیای مدرن امروز تاثیر طراحی کاتالوگ حرفه‌ای می‌تواند به هویت سازمانی و اصالت یک مجموعه کمک فراوانی بکند. با طراحی کاتالوگی جذاب شما این فضا را ایجاد می‌کنید که در میان تعداد زیادی از رقبای تجاری، خدمات و  محصول شما برگزیده شود.

طراحی و چاپ کاتالوگ:

قبل از هر اقدامی برای شروع طراحی کاتالوگ با توجه به اهمیت کاتالوگ‌های تبلیغاتی در جذب بخشی از بازار هدف در دنیای رقابتی امروز، نیازمند بررسی و تحلیل بازار هدف هر مجموعه می‌باشیم. لذا تیم ما در مجموعه نگاران برای طراحی کاتالوگ در وحله اول اقدام به بررسی سیاست‌گذاری‌های مجموعه، تحلیل بازار هدف، آنالیز رقبای کاری داخلی و خارجی به منظور ایجاد فضایی متفاوت با سایر رقبا تجاری می‌نماید. تا در این راستا بتوانیم یک گام جلوتر و متفاوت با سایر رقبا عمل کنیم.

ابعاد کاتالوگ:

با توجه به نوع فعالیت، دسته‌بندی محصولات و خدمات، تصاویر، نمودار‌ها و … ابعادی متناسب تعیین می‌شود تا خدمات و محصولات ارائه شده نمایش بهتری داشته باشند. کاتالوگ‌ها در ابعاد مختلف می‌توانند به صورت عمودی و افقی قرار ‌گیرند.

با توجه استانداردهای موجود در تولید کاغذ ابعاد کاتالوگ‌ها به نوعی در نظر گرفته می‌شود که صفحات هر کاتالوگ مضربی از کاغذ تولید شده باشد. از این رو کاتالوگ‌ها در ابعاد مختلفی قابل ارائه هستند. که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌شود:

– کاتالوگ رحلی بزرگ یا  B4 (34*24)

– کاتالوگ رحلی یا A4 (21*29)

– کاتالوگ وزیری یا B5 (17*24)

– کاتالوگ رقعی یا A5 (14/5*21)

– کاتالوگ خشتی 19*19 و 23*23

عموما طراحی و چاپ کاتالوگ بر اساس ابعاد فوق می‌باشد. بدیهی است ابعادی که در این مجموعه نباشد، خارج از استاندارد بوده و بخشی از کاغذ دور ریز می‌شود. ولی در مواردی برای ایجاد ساختاری متفاوت نیاز به استفاده از ابعادی خارج از استاندارد می‌باشد.

ترکیب‌بندی جلد و صفحات داخلی:

بخش اساسی طراحی کاتالوگ، ترکیب‌بندی در قالب ایده‌پردازی خلاقانه می‌باشد. در این مرحله است که با ایجاد ساختاری متفاوت و ایجاد جذابیت بصری لازم، در کنار القای رنگ سازمانی مجموعه به صفحات می‌توان به بهتر دیده شدن محصولات و خدمات کمک کرد. ولی نباید فراموش کرد که ایده‌پردازی‌، خلاقیت و یک طراحی گرافیک جذاب بدون رعایت اصول چاپی معنایی پیدا نمی‌کنند.

شناخت نسبت به انواع چاپ، رنگ شناسی دقیق و کالیبره کردن طرح نسبت به خروجی چاپ، رعایت حاشیه‌های مناسب جهت صحافی و …. همه این موارد می‌تواند اهمیت فراوانی برای تبدیل یک طرح جذاب به یک چاپ ایده‌آل باشد. ما در مجموعه نگاران هدف را بر این اساس گذاشته‌ایم تا با نظارت کارشناسان بر کلیه مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ بتوانیم تصویری که بواسطه طراحی در ذهنتان خلق کرده‌ایم به واقعیت برسانیم.

صفحات کاتالوگ:

تعداد صفحات کاتالوگ با توجه به ابعاد کاتالوگ و نوع صحافی آن می‌تواند متفاوت ‌باشد. به صورت کلی کاتالوگ‌ها شامل 4 صفحه جلد و تعدادی صفحات داخلی هستند که باید ضریبی از 4 صفحه باشند.

ولی با توجه به ابعاد استانداردی که پیش از این گفته شد، در اصول چاپ و صحافی به تعدادی از صفحات که با فرمول خاصی کنار هم قرار می‌گیرند فرم گفته می‌شود. همچنین تعداد صفحاتی که در هر فرم می‌توان جاگذاری نمود نیز متفاوت می‌باشد. از این رو برای برخورداری از چاپ و صحافی با بهترین خروجی، ترجیها تعداد صفحات داخل کاتالوگ باید از تعدادی فرم کامل تشکیل شده باشد، که در ذیل به ان اشاره می‌کنیم:

کاتالوگ رحلی بزرگ: ابعاد کاغذ فرم: 70*50 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 8 صفحه

کاتالوگ رحلی: ابعاد کاغذ فرم: 60*45 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 8 صفحه

کاتالوگ وزیری: ابعاد کاغذ فرم: 70*50 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 16 صفحه

کاتالوگ رقعی: ابعاد کاغذ فرم: 60*45 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 16 صفحه

کاتالوگ خشتی 19*19: ابعاد کاغذ فرم: 60*45 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 12 صفحه

کاتالوگ خشتی 23*23: ابعاد کاغذ فرم: 70*50 سانتی متر    تعداد صفحات هر فرم: 12 صفحه

به طور مثال برای کاتالوگ خشتی علاوه بر 4 صفحه جلد تعداد صفحات داخل باید 12، 24، 36 و …. باشد.

همانگونه که پیش از این نیز گفته شد هدف ما در مجموعه نگاران ایجاد جذابیت بصری با استفاده از قابلیت‌ها موجود در صنعت چاپ می‌باشد. برای آشنایی با این قابلیت‌ها تعریف مختصری نسبت به هر کدام را ذکر می‌کنیم.

چاپ افست

چاپ افست را به 2 صورت می‌توان دسته بندی نمود:

  • ابعاد: ماشین‌های چاپ افست از نظر ابعادی که امکان چاپ برروی کاغذ را دارند متفاوت می‌باشند. بدین صورت که در ماشین چاپ افست یک ورقی(جی‌تی‌او) که تا کاغذی با ابعاد 50*35 سانتی‌متر، ماشین چاپ افست دو ورقی  که تا کاغذی با  ابعاد 70*50 سانتی‌متر و ماشین چاپ افست 4/5 ورقی که تا کاغذی با  ابعاد 100*70 سانتی‌متر امکان چاپ را دارد. از این رو با توجه به زمان انجام، ابعاد و تیراژ کار ماشین مناسب جهت چاپ انتخاب می‌شود.
  • تعداد رنگ: ماشین‌های چاپ افست از نظر تعداد رنگ‌هایی که همزمان قابلیت چاپ برروی کاغذ را دارند نیز متفاوت هستند. که شامل ماشین چاپ افست تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ، پنج رنگ، هشت رنگ و ده رنگ می‌باشند. که با توجه به نوع چاپ از ماشین مورد نظر استفاده می‌شود.
  •   – بدین صورت که ماشین‌های چاپ تک رنگ و دو رنگ اصولا برای چاپ با رنگ‌های ساختگی، متالیک و پوشش ورنی سرد استفاده می‌شود. در بعضی ماشین‌ها این قابلیت وجود دارد که بصورت همزمان پشت و روی کاغذ (ماشین‌های افست ZP) چاپ شود.
  •    – ماشین‌های چاپ چهار رنگ و پنج رنگ اصولا برای چاپ با رنگ‌های تفکیکی (CMYK) استفاده می‌شوند. و ماشین‌های پنج رنگ این قابلیت را دارند که همزمان با چاپ چهار رنگ اصلی، یک رنگ (متالیک، ساختگی، پوشش ورنی سرد) دیگر نیز چاپ شود.
  •    – ماشین‌های چاپ هشت رنگ و ده رنگ کاربردی مشابه ماشین‌های چهار رنگ و پنج رنگ را دارند با این تفاوت که امکان چاپ همزمان پشت و روی کاغذ را نیز دارند. این امر سبب می‌شود در سرعت انجام کار و همچنین کم کردن میزان باطله کار کاهش چشم‌گیری داشته باشیم.

خدمات پس از چاپ

سلفون: پوشش سلفون باعث ایجاد مقاومت و کیفیت بالاتر می‌شود و این امکان را می‌دهد که مدت زمان طولانی‌تری از کاتالوگ خود استفاده کنید. سلفون‌های براق، مات و مخملی اصولاً برروی جلد کاتالوگ کشیده می‌شوند. ولی در صورت نیاز و بالابردن کیفیت برروی صفحات داخل نیز کشیده می‌شوند.

پوشش یووی: پوشش‌های یووی این امکان را می‌دهند با تهیه شابلون قسمتی خاص از جلد و یا صفحات داخل را براق نمود. که می‌توان با این کار جلای بهتری بر روی عکس‌ها ایجاد کنیم. همچنین طرح‌های مختلفی را با استفاده از این قابلیت بر روی جلد و یا صفحات داخلی ایجاد کنیم که شامل یووی موضعی، برجسته، شنی و اکلیلی می‌باشد.

کلیشه برجسته: با ساخت یک کلیشه نر و ماده امکان این وجود دارد که با  ایجاد فشار با استفاده ار دستگاه‌های ملخی و لترپرس بر روی جلد، قسمتی از آن را برجسته کنیم.

طلاکوب و نقره کوب: برای ایجاد جلوه بیشتر میتوان با ساخت کلیشه و ضرب آن روی جلد به صورت طلاکوب یا نقره‌کوب لوگو یا قسمتی خاص را به صورت متالیک در آورد. این کار با دستگاه لتزپرس مجهز به سیستم طلاکوب و نقره کوب با دقت بسیار بالا صورت می‌گیرد

قالب زدن: با توجه به ابعاد کار و ساختن قالبی خاص می‌توان با استفاده از دستگاه لترپرس و ملخی کاتالوگ و بروشور خود را به شکل قالب در آورد.

صحافی:

نوع صحافی کاتالوگ با توجه به تعداد صفحات آن تغییر می‌کند. به این صورت که برای تعداد صفحات کم اصولا از صحافی منگنه استفاده می‌شود. صحافی منگنه بر دو نوع است، منگنه لوپ و تخت که منگنه لوپ بصورت برجسته می‌باشد و زمانی کاربرد دارد که کاتالوگ را داخل کلاسور یا زونکن قرار می‌دهند. پس اگر با سازمان‌های دولتی کار می‌کنید پیشنهاد می‌شود که از منگنه لوپ استفاده کنید. برای تعداد صفحات بالاتر هم صحافی چسب گرم، جلد سخت و فنر دوبل می‎باشد. که اصولا با توجه هزینه و نوع کاربرد کاتالوگ‌ها از صحافی چسب گرم استفاده می‌شود.

انواع کاغذ:

کاغذ‌ها را می‌توان از نظر ابعاد و نوع جنس دسته بندی کرد. عموما کاغذ‌های استاندارد در ابعاد 70*100 سانتی‌متر (5/4 ورقی) و 90*60 سانتی‌متر (3ورقی) می‌باشند. همچنین در جنس‌های متفاوتی با گرم‌های مختلف عرضه می‌شوند. کاغذ‌ها از لحاظ نوع جنس شامل: گلاسه، تحریر، کاغذ‌های بافت‌دار (فانتزی)، ایندربورد، کرافت و پشت‌طوسی می‌باشند. که با در نظر گرفتن نوع کاربرد از هر کدام استفاده می‌کنند.

در راستای بازار رقابتی امروز و نقش پررنگ طراحی و چاپ کاتالوگ در هویت سازمانی هر برند، شما می‌توانید با ارائه کاتالوگی با کیفیت مطلوب یک گام جلوتر از سایر رقبا باشید.  با توجه به کاربرد کاتالوگ‌ها و استفاده از تصاویر به منظور معرفی محصولات و خدمات عموماً صفحات داخلی کاتالوگ از جنس کاغذ گلاسه در گرم‌‌های مختلف (170،150،135،120) می‌باشد. برای جلد از مقواهای فانتزی و همچنین مقوای گلاسه با گرم‌های مختلف (300،250،200) استفاده می‌شود.

قیمت چاپ کاتالوگ:

قیمت چاپ کاتالوگ با توجه به ابعاد کاتالوگ، تعداد صفحات، نوع چاپ، کاغذ استفاده شده ،  خدمات پس از چاپ و نوع صحافی مشخص می‌شود. در همین راستا چاپ و تبلیغات نگاران با راه‌اندازی سامانه محاسبه آنلاین قیمت چاپ کاتالوگ این امکان را به شما می‌دهد تا در حالات مختلف قیمت کاتالوگ خود را محاسبه کنید.

برخی از نمونه کارهای طراحی و چاپ کاتالوگ مجموعه نگاران

مجموعه نگاران با در اختیار داشتن چاپخانه و مجموعه کادر طراحی حرفه ای در زمینه کاتالوگ با کیفیت ترین نوع کاتالوگ را با مناسب ترین قیمت ارائه می دهد در اینجا کلیپ مراحل چاپ کاتالوگ کارخانجات چینی مروارید توسط مجموعه نگاران آورده ایم

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest
Share on whatsapp