چاپ کتاب | مراحل و هزینه چاپ کتاب | چاپ آنلاین کتاب تک جلدی

چاپ کتاب

مراحل و هزینه چاپ کتاب ، یکی از دغدغه هایی که عمدتا نویسندگان و مولفین و حتی نویسنده های نوقلم با آن روبرو هستند،مساله بعدی  انتشارات معتبر برای چاپ کتاب است. اصلی ترین راهکار برای این دسته عزیزان سفارش چاپ کتاب در تیراژ پایین و حتی به صورت تک جلدی است. چاپ کتاب دیجیتال به عنوان راهکار بعدی پیشنهاد می شود که به صورت خروجی های EPub و PDF قابل فروش در بسترهای مناسب خواهد بود.

چاپ و انتشار کتاب ‌شخصی می تواند در حوزه‌ های داستان، شعر، فیلم‌نامه، علمی، روانشناسی، تاریخی، مذهبی و همچنین کتاب‌های دانشگاهی، مقالات علمی و تخصصی و پایان نامه و… باشد اگر هم اکنون نویسنده هستید و یا حتی جزو علاقه‌مندان به حوزه‌ی کتاب و فرهنگ هستید، می‌توانید با خیالی راحت  نوشته‌های و اشعار خود را به کتاب تبدیل کنید.

 

پیش از آن که در خصوص چاپ کتاب ، صحبت به میان آید، لازم است تا سابقه کوتاهی از چاپ لیتوگرافی افست، ارائه گردد. این نوع از چاپ تک جلدی و ارزان کتاب ، اولین بار در اواخر قرن هجدهم توسعه یافت و بر این اصل استوار است که روغن و آب یکدیگر را دفع می کنند. هنگام طراحی کتاب ، تصویری از متن بر روی صفحات چاپ نازک فلزی، کاغذ یا پلاستیک منتقل می شود. سپس غلطک ها، جوهر و آب حاوی روغن را روی صفحات می مالند. این موارد می تواند در قیمت چاپ کتاب تاثیر گذار باشد که با تدابیر و تخصص لازم، چاپگران می توانند چاپ کتاب با کمترین هزینه را فراهم کنند.

از آنجا که روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند، جوهر بر پایه روغن به نواحی بدون تصویر صفحه که آب پذیر هستند، نمی چسبد. سپس فقط قسمت تصویر جوهر زده صفحه به یک استوانه روکش لاستیکی منتقل می شود که تصویر را به لایه مورد استفاده منتقل می کند.

قبل از انجام چاپ ، صفحات چاپ فلزی کتاب باید آماده شوند و یک تصویر متنی از کتاب تهیه شود. در اصل، متن از قطعات جداگانه ای از نوع فلزی که صفحه به صفحه مونتاژ شده بودند، تشکیل می شد، به جای اینکه بصورت دیجیتالی روی یک صفحه چسبانده شود. این یک فرایند فوق العاده سخت بوده که نیاز به مهارت و تجربه در این کار دارد. پیشرفت تکنولوژی چاپ به آنچه که امروزه داریم، امکان تولید کتابهایی با قیمت مناسب را با بازار انبوه آن را فراهم کرده و انقلابی در انتشار دانش و هنر ایجاد نموده است. از همین روست که می توانید انواع خدمات چاپ را با قیمت چاپ و انتشارات مناسب و در کمترین زمان داشته باشید.

مراحل چاپ کتاب

چاپ آنلاین کتاب

هر دستگاه چاپ مشخصات خاص خود را دارد که تعیین می کند چند صفحه را می توان در یک صفحه تولید کرد. معمولاً شانزده صفحه است، اما می تواند هشت، سی و دو و غیره نیز باشد. تعداد صفحات باید مضرب این رقم باشد، از همین روست که هنگام چاپ آنلاین کتاب ، گاهی اوقات صفحات خالی را در ابتدا یا انتهای کتابها مشاهده می کنید. به عنوان مثال، یک کتاب 1000 صفحه ای را می توان به شصت و سه قسمت شانزده صفحه با هشت صفحه خالی تقسیم کرد که بتوان چاپ کتاب با کمترین هزینه را ایجاد نمود.

در ابتدا ، یک حلقه کاغذ روی پایه حلقه چاپخانه بارگذاری می شود. نوع ، وزن ، رنگ و عرض مقاله از کتابی به کتاب دیگر متفاوت است و توسط ناشر مشخص و ارائه می شود. پایه قرقره برای بازکردن رول های کاغذ روی خطوط کتاب طراحی شده است.

سپس در مسیر چاپ کتاب ، مقاله از زنجیره ای از غلطک ها عبور می کند که به آن ایستگاه تغذیه می گویند. عملکرد اصلی ایستگاه تغذیه این است که به عنوان یک حرکت به سمت پایه قرقره عمل کرده و کاغذ را با سرعت مطبوعات در حال چرخاندن از حلقه در حال حرکت خارج کند. همچنین به جلوگیری از چین خوردگی کمک می کند و کاغذ را در حین عبور مستقیم نگه می دارد.

مراحل چاپ کتاب

در مراحل چاپ  مجلات و کتاب ها ، بعد از تغذیه، حلقه کاغذ در حال اجرا، وارد واحدهای چاپ شده و از سیستم جوهر، سیستم میرایی و سیلندرهای چاپ عبور می کند. ابتدا غلطک های موجود در سیستم جوهر، آن را به صفحه فلزی منتقل می کنند. سپس غلطک های موجود در سیستم میرایی آب را روی صفحه می پاشند و تمام جوهر اضافی را از مناطقی که نیازی به جوهر ندارند، حذف می کنند. سرانجام ، استوانه های چاپ، ناحیه تصویر جوهر دار را بر روی استوانه منتقل می کنند و سپس تصویر را روی حلقه کاغذ می چسباند.

صحافی در چاپ کتاب

یکی از مراحل مهم در منتشر نمودن کتاب ، صحافی است ، این مراحل است که پس از عبور قرقره کاغذ از واحد چاپ، کاغذها برش داده می شود، تا شده ، چیده شده و بسته بندی می شود تا آماده صحافی مناسب و مطابق با نوع کتاب گردند. کتاب ها در مقاطع مختلف صحافی شده و دارای یک بارکد منحصر به فرد هستند که روی جلد آن ها به چاپ می رسد که هر کتاب را از دیگر موارد چاپ شده ، متمایز می کند.

چاپ کتاب در تیراژ پایین

آماده سازی جلد کتاب

اماده سازی جلد کتاب به دلیل نیاز به چاپ تخصصی در چاپگر جداگانه چاپ می شود. برای مثال ممکن است فویل رنگی یا نقش برجسته باشد. معمولاً دو جلد کتاب روی یک ورق کاغذ چاپ می شود و اندازه آنها بریده می شود. کار طراحی جلد کتاب، یک کار تخصصی است که توسط افراد حرفه ای صورت می گیرد که هنگام چاپ کتاب با کمترین هزینه ، پس از آماده شدن طراحی، بر روی کتاب چسبانده می شود.

همانطور که کتاب به صورت بخش هایی چاپ می شود، قبل از چسباندن جلد، بخش ها باید به درستی روی هم چیده شوند. پس از چسباندن جلد کتاب به قسمت های کتاب ، برای آخرین بار برش می شود.

چاپ کتاب در تیراژ پایین

کتابها ، مانند همه پروژه های چاپ ، سفارشی هستند. این بدان دلیل است که هر پروژه کتاب منحصر به فرد است و برای یک هدف خاص ایجاد شده است. هنگام سفارش چاپ برای کتاب ، لازم است که مواردی را مشخص نمایید که مهم ترین آنها قطع کتاب بر اساس موضوعی است که باید در نظر داشته باشید.

اگرچه اکثر کتابها را می توان تقریباً در هر اندازه ای که انتخاب کردید چاپ کرد، اما به خاطر داشته باشید که همه چاپگرهای تجاری دارای اندازه صفحات خاصی هستند که به عنوان اندازه استاندارد ارائه می دهند. این اندازه های استاندارد با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده چاپگر تعیین می شود. برای آن که بتوانید هزینه چاپ کتاب را برای خود مقرون به صرفه نمایید، لازم است که اندازه قطع کتاب را نیز مناسب انتخاب نمایید.

قیمت چاپ کتاب

نحوه محاسبه قیمت چاپ کتاب

علاوه بر تعیین الزامات کاغذ ، تعداد چاپ و تیراژ کتاب نیز به چاپگر شما کمک می کند تا نوع چاپخانه ای را که برای تولید پروژه شما مناسب است تعیین کند. به عنوان مثال، اگر فقط به 200 یا 300 نسخه از کتاب خود نیاز دارید،با انتخاب چاپخانه دیجیتال برای کتاب به طور کلی به هزینه کمتری خواهید رسید. 

این بدان دلیل است که چاپخانه دیجیتال دارای حداقل هزینه های راه اندازی مربوط به تولید است. از طرف دیگر پرس افست دارای هزینه های بالاتری است که نمی توان به طور موثر در یک چاپ کتاب در تعداد محدود، از آن ها استفاده نمود.

با این حال، با افزایش مقدار سفارش ، برای مثال 500 یا بیشتر ، چاپ افست به صرفه ترین روش چاپ محسوب می شود. اگرچه هزینه راه اندازی چاپ افست بیشتر است، اما سفارش بیشتر اجازه می دهد تا این هزینه در تعداد بیشتری کتاب توزیع شود و هنگامی که یک پرس افست کار می کند، هزینه واقعی اعمال جوهر روی کاغذ بسیار کمتر از یک دستگاه دیجیتال است.

اتفاقاً ، فقط به این دلیل که هزینه و قیمت چاپ کتاب با افزایش تعداد سفارش کاهش می یابد، هنوز عاقلانه است که در نظر بگیرید که کدام حجم برای شما مناسب است. هزینه چاپ پایین تر عالی است، اما اگر شما کتابهای بیشتری نیاز دارید تا سفارش دهید، این بهتر است که با چاپ افست صورت گیرد.

 این امر به ویژه در مورد نسخه اولیه کتابهایی که سابقه ندارند، یا در شرایطی که  تغییر محتوای کتاب لازم است، می تواند کاربرد داشته باشد. همیشه بهترین کار این است که تا اندازه الگوی مناسب عرضه و پخش کتاب ، روش محافظه کارانه ای در نظر بگیرید.

روش صحافی در چاپ کتاب

روش صحافی در انتشار کتاب ، به نحوه اتصال جلد و صفحات به یکدیگر اشاره دارد. روشهای رایج صحافی شامل موارد متعددی است. در نوعی از صحافی، صفحات و جلد با یک چسب حرارتی قوی و در عین حال انعطاف پذیر در بخش پشتی و اتصال کتاب به هم چسبیده اند. سپس سه ضلع دیگر کتاب برش داده شده است تا لبه های کامل تمیزی به آنها بدهد.

در نوع دیگر،  صفحات و جلد تا می شوند و به هم متصل می شوند، سپس با منگنه متصل می شوند. این در حالی است که در چاپ آنلاین کتاب، در اتصال مارپیچی، صفحات و جلد را با یک حلقه پلاستیکی مقاوم در به هم وصل می کنند. آنها از طریق سوراخ های کوچکی که در امتداد لبه جلد و صفحات کتاب سوراخ شده اند، وارد شده و باعث اتصال کاغذها پس از چاپ کتاب می شوند.  انواع دیگری نیز برای صحافی کتاب های ارزشمند و قطور وجود دارد.

در بسیاری از موارد ، تعداد صفحات کتاب به شما کمک می کند تا بتوانید تشخیص دهید از کدام روش اتصال استفاده کنید. به عنوان مثال، یک کتاب 8 صفحه ای می تواند به منگنه دوخته شود. برای چاپ کتاب با کمترین هزینه و صحافی آن می توانید از خدمات طراحی و چاپ نگاران بهره مند شوید.

چاپ کتاب ارزان

نوع و ضخامت کاغذ در چاپ

ویژگی های کاغذی که برای جلد و صفحات کتاب انتخاب می کنید، مانند بافت ، ضخامت و سطح براق،  تا حد زیادی به دو عامل بستگی دارد. اولین عامل در خصوص نوع و ضخامت کاغذ در کتاب مطرح است. به عنوان مثال، کتابی که با جلد سنگین و درخشان تهیه شده است، کیفیت بالاتری نسبت به نسخه نازک خود ارائه می دهد.

اگر کتاب شما سابقه شرکت یا فهرست فروش محصولات درجه یک را تبلیغ می کند، منطقا انتخاب کاغذ باید به درستی منعکس کننده یک تصویر برتر باشد. اگر این کتاب یک دفترچه راهنمای عملیاتی است که فقط توسط کارگران شرکت شما دیده می شود، مقاله می تواند ابتدایی تر باشد.

دومین عامل این است که می خواهید کتاب شما چقدر ماندگار باشد. اگر کتاب شما دایرکتوری است که به ندرت چاپ می شود، باید برای چاپ کتاب ، از کاغذ سنگین استفاده کنید، احتمالاً دارای پوشش محافظ مانند پوشش UV یا لمینت باشد.

 این کار به چاپ کتاب در مراحل بعدی کمک می کند. با این حال، اگر کتاب شما یک مجله یا نشریه است که اغلب به صورت ماهانه یا فصلی چاپ می شود، در صورت انتخاب، ضخامت کاغذ و ماندگاری پوشش را می توان به طور کلی کاهش داد. همچنین، اگر قصد دارید کتابها را از طریق پست یا خدمات تحویل بسته توزیع کنید، کاغذ نازک به طور کلی در هزینه حمل و نقل صرفه جویی می کند.

نحوه محاسبه قیمت چاپ کتاب

آیا کتاب شما با صفحات تمام رنگ و جلد تمام رنگ چاپ می شود؟ یا برخی از عناصر ، مانند صفحات داخلی، با جوهر سیاه چاپ می شوند؟ یکی دیگر از مهمترین اطلاعاتی که باید آن را هنگام سفارش کتاب و نحوه محاسبه هزینه چاپ و انتشار کتاب بررسی کنید این است که آیا صفحات به صورت رنگی چاپ می شود و آیا جلد در دو طرف یا فقط در یک طرف به صورت رنگی چاپ می شود. به طور کلی، صفحات چاپ شده با پوشش جوهر تیره یا سنگین در هر دو طرف باید از کاغذ ضخیم تری تهیه شده باشند تا از نمایان شدن جوهر به طرف دیگر جلوگیری شود.

همچنین هنگام چاپ کتاب ، اگر چاپ جوهر تا لبه کاغذ که Bleed نامیده می شود، گسترش یابد ، لازم است که چاپخانه اطلاع دهید. بسته به پروژه، قرارگیری جوهر گاهی کمی بیشتر هزینه شده و قیمت چاپ کتاب را بالاتر می برد. زیرا نیاز به چاپ روی یک کاغذ بزرگتر و سپس برش کاغذ به اندازه دلخواه دارد.

توجه داشته باشید که گروه حرفه ای و با تجربه طراحی و چاپ نگاران می تواند کتابهایی با اندازه ، رنگ یا سبک صحافی مورد نیاز شما چاپ کند. خوشحال می شویم در مورد پروژه کتاب خود با ما در ارتباط باشید. می توانید نیازهای خود را در خصوص چاپ کتاب خود ، مطرح نموده و ضمن دریافت مشاوره های لازم، پیشنهادات نگاران را نیز دریافت نمایید تا بتوانید در بهترین کیفیت، کتاب ارزشمند خود را به چاپ برسانید.

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی مجموع آماده سازی صفحات جهت چاپ هر محصولی را صفحه آرایی می گویند که به تدریج و به مرور زمان تغییر پیدا کرده و به یکی از روش های جذب بیشتر مخاطب از طبق های گسترده تر بدل شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و حضور رسانه های نوین از قبیل سایتهای خبری، کتابهای الکترونیک، تلوزیون، رادیو و … کتاب و مجله هنوز مخاطب خود را از دست نداده و همچنان به سران مطالعه به مهم ترین عامل پیشرفت کشورها یاد می شود.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به دلیل استفاده بیشتر از دنیای دیجیتال کتب و مجلات فیزیکی با خواننده کمتری مواجه شده است و حتی با در نظر گرفتن این موضوع صفحه آرایی و جذاب تر کردن صفحات حتی برای خوانندگان کتاب های دیجیتال هم بسیار ضروری و لازم است. برای افزایش این سرانه، یکی از راه ها صفحه آرایی جذاب و هنرمندانه برای جذب و لذت بردن بیشتر مخاطبان است.

صفحه آرایی به صورت تاریخی توسط حروف چینان و به طور دستی انجام می شده، اما این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی بیشتر از نرم افزارهای کامپیوتری برای این منظور استفاده می گردد که Adobe Indesign از مهم ترین نرم افزارهای صفحه آرایی می باشد که با امکانات فراوان، دست طراح را برای انواع خلاقیت باز می گذارد.

 Microsoft Publisher از دیگر نرم افزارهایی ست که سابقا طرفدار زیادی داشته، اما اکنون جای خود را به نرم افزار شرکت ادوبی داده است. Microsoft word هم امکان صفحه آرایی را برای کاربران آماتور و تازه کار به سادگی فراهم نموده تا برای کارهای روزمره به مشکلی برخورد نکنند.

سوالات متداول FAQ

مراحل سفارش چاپ کتاب چیست؟

برای آن که بتوانید برای چاپ خود اقدام کنید، اولین مرحله آن است که فایل مربوطه را همراه با قرارداد تنظیم شده به نگاران تحویل نمایید.

قیمت چاپ کتاب چگونه است؟

برای آن که بتوان قیمت چاپ و انتشار کتاب را محاسبه کرد، لازم است موارد بسیاری همچون تعداد و نوع کاغذ و صحافی را در نظر داشت. اما این امکان وجود دارد که پیش از سفارش چاپ، قیمت حدودی را از کارشناسان نگاران دریافت کنید.

طراحی کتاب در نگاران صورت می گیرد؟

این امکان در نگاران وجود دارد که برای ویرایش و طراحی کتاب ، اقدام نموده و سپس آن را آماده چاپ نمایید.

آیا امکان چاپ کتاب با کمترین هزینه وجود دارد؟

گروه طراحی و چاپ نگاران، همواره تلاش خود را کرده است که برای حمایت از نویسندگان، انتشار کتاب با کمترین هزینه را در برنامه کاری خود قرار دهد.

برای چاپ در تیراژ پایین ، چه باید کرد؟

برای آنکه بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و در تیراژ پایین اقدام کنید، توصیه می شود که ابتدا مشاوره های لازم را از گروه نگاران دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مقالات

پیمایش به بالا