طراحی و چاپ نگاران

طراحی کاتالوگ آنلاین | طراحی کاتالوگ ارزان در تهران

طراحی کاتالوگ آنلاین و ارزان تهران، طراحی خلاقانه و حرفه ای کاتالوگ و بروشور توسط واحد کاتالوگ نگاران، قیمت کاتالوگ (آپدیت ۹۸)، NEGARANCO

یکی از راه های تبلیغات در زمینه تولید، فعالیت تجاری و ارائه خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ است که باعث آشنایی مخاطب با اهداف یک شرکت و محصولات آن می شود.

خرید کردن بر اساس کاتالوگ

از زمان شکل گیری کاتالوگ و ورود آن به دنیای تبلیغات زمان زیادی نمی گذرد. از اواسط قرن بیستم با توجه به این که استفاده از اطلاعیه ها، تراکت های تک رنگ و معرفی حضوری محصولات یک شرکت دیگر جوابگوی نیاز شرکت ها نبود، انسان به فکر طراحی کاتالوگ افتاد.

طراحی کاتالوگ ارزان

استفاده از کاتالوگ باعث می شود مشتریان بالقوه با محصولات تولید شده یک شرکت در زمان کوتاهی آشنا شوند و بتوانند نیازهای خود را شناسایی کنند.

طرح ابتدایی کاتالوگ در گذشته به صورت یک برگه پشت و رو بیشتر شبیه به تراکت بود. در اوایل دهه 70 میلادی ابعاد استاندارد آن توسط طراحان فرانسه 21 در 30 تعریف شد و کاتالوگ های آن زمان بیشتر از دو برگ بودند که در کنار معرفی تصویری محصول از متون نوشتاری برای توصیف آن و جذب مخاطب استفاده می کردند.

مهمترین علت استفاده از کاتالوگ اطلاع رسانی از محصولات یک شرکت و خدمات آن بدون نیاز به واسطه بود.

حتما بخوانید: مراحل چاپ کتاب

طراحی کاتالوگ أنلاین

انواع کاتالوگ

معمولا کاتالوگ ها در دو دسته معرفی می شوند:

 • روشی به منظور معرفی یک محصول از چندین محصول تولید شده. (تک محصولی)
 • برای معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای گوناگون (چند محصولی)

از نکات مهم در طراحی کاتالوگ استفاده از عکس های با کیفیت و تنوع رنگی زیاد و کم بودن متون است.

اکثر طراحان موفق کاتالوگ در کمتر از 10 ثانیه نظر مخاطب را به کاتالوگ و محتوای آن جلب می کنند. راز آن ها استفاده از تعداد زیادی عکس و مقدار کمی متن است. بدون شک واضح ترین و پرمعنا ترین بخش هر طرح را عناصر رنگی آن تشکیل می دهند. چاپ کاتالوگ های دارای طرح رنگی با هزینه زیادی همراه است اما استفاده از رنگ مزایای زیادی دارد.

در زمان طراحی کاتالوگ حتی لوگوی شرکت مورد نظر را در آن قرار دهید. لوگو نشان دهنده فعالیت تجاری یک شرکت و نماد تجاری آن است. معمولا محل قرارگیری لوگو در کاتالوگ در صفحه اول و بهترین جای آن در صفحه در بالا و به طرف چپ است. بعضی از افراد ترجیح می دهند از لوگو در تمامی صفحات استفاده کنند.

حتما بخوانید: طراحی و چاپ بروشور

رنگ در طراحی کاتالوگ

در زمان طراحی کاتالوگ استفاده از رنگ سازمانی شرکت مورد نظر را فراموش نکنید. رنگ سازمانی و لوگوی یک شرکت دو عنصری هستند که هویت تجاری یک موسسه را نشان می دهند. تحقیقات نشان داده است میانگین زمانی که یک فرد به کاتالوگ نگاه می کند 7 ثانیه است و وجود رنگ باعث جلب بیشتر توجه او می شود. بنابراین در انتخاب رنگ از یک کتاب رنگ استفاده کنید و روانشناسی رنگ را در طراحی کاتالوگ در نظر بگیرید.

طراحی کاتالوگ را با در نظر گرفتن مخاطبان هدف شروع کنید. عملکرد یک کاتالوگ عالی را حجم فروش شرکت نشان می دهد. طراحی کاتالوگ اگر مخاطب شما زنان هستند قواعد متفاوتی با طراحی برای آقایان دارد. بهتر است در زمان طراحی چند طرح مختلف به کار ببرید تا همه نوع سلیقه ای را پوشش دهید.

کاتالوگ

به هنگام طراحی و چاپ کاتالوگ اختصاص دادن فضای لازم به محصولات را فراموش نکنید. یک کاتالوگ باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مانند ویترینی محصولات شرکت را نشان دهد و توجه بیننده را به خود جلب کند.

از طرف دیگر صفحات و فرمت آن ها باید هماهنگ با فضای کاتالوگ باشد. به عنوان مثال اگر در زمینه عکاسی فعالیت می کنید عناصر کمتری در صفحه قرار دهید و با تمرکز بیشتر به تصاویر یک طرح بی مانند به وجود آورید.

حتما بخوانید: طراحی ست اداری

اهمیت تصاویر در طراحی کاتالوگ

بدون شک تصاویر یک پای ثابت کاتالوگ ها هستند و در نتیجه از تصاویری با کیفیت بالا استفاده کنید تا ارزش محصولات را کاملا نشان دهد. در زمان عکاسی نورپردازی خوب و استفاده از دقت بالا را فراموش نکنید.

در زمان طراحی و چاپ کاتالوگ چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

 • ارائه خلاصه ای از اسم و عملکرد شرکت و معرفی فعالیت آن ها در ابتدای کاتالوگ.
 • آشنایی مخاطب با امتیازها و جوایز (استانداردها، ایزوها و غیره).
 • توضیح کامل در مورد جدیدترین روش های تولید و خدمات.
 • راهنمایی مخاطب در مورد نحوه استفاده از خدمات یا محصولات ارائه شده و بیان مشخصات متمایز آن ها در مقایسه با محصولات رقیب.
 • درج اطلاعات صحیح تماس در قالب آدرس، تلفن، آدرس اینترنتی و ایمیل.
اهمیت تصاویر در کاتالوگ

خصوصیات بارز یک کاتالوگ چیست؟

 • امکان حمل آن به جاهای مختلف و مطالعه در زمان مناسب.
 • دارای محتوای بصری که باعث می شود توضیحات خلاصه ولی مفید باشند.
 • برقراری ارتباط با مخاطب بدون واسطه.
 • کنار هم قرار دادن تصویر و متن برای شناخت بیشتر مخاطب با اهداف شرکت و تولیدات آن.

بهتر است برای چاپ کاتالوگ ها از چاپ افست استفاده کنید تا کیفیت کار به مراتب بیشتر شود. فرمت کاتالوگ مانند دیگر موارد چاپ افست و سربرگ باید CMYK باشد. فاصله از اطراف از هر طرف 5 میلی متر و اگر نیاز به خط تا است از لبه های خط تا 5 میلی متر دیگر در نظر بگیرید.

یکی از مواردی که به کیفیت طراحی کاتالوگ ارزش بیشتری می بخشد استفاده از نوع روکش است.

انتخاب روکش باید با توجه به وزن و کیفیت کاغذ بروشور انجام شود. یک بروشور با کیفیت نکات زیادی را به مشتری نشان می‎دهد و کیفیت عالی آن جذابیت خدمات و محصولات را برجسته‎تر می‎کند.

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

انواع روکش برای کاتالوگ

انواع روکش برای چاپ کاتالوگ عبارتند از:

 • سلفون براق سرد
 • سلفون مات سرد
 • سلفون براق حرارتی
 • سلفون مات حرارتی
 • UV مات و یا براق
 • انواع UV موضعی و یا شابلونی

 

چاپ کاتالوگ

چاپ و تهیه کاتالوگ ها در انواع لت دار یا منگنه ای انجام می شود. انتخاب تعداد لت به فرد بستگی دارد. تهیه کاتالوگ به صورت سیمی کمتر انجام می شود و علت آن بالا بودن هزینه تولید است. اما کاتالوگ سیمی ارزش کار را به مراتب بالا می برد.

قبل از ارسال کاتالوگ برای چاپ سوالات زیر را بی پاسخ نگذارید:

 • آیا بخشی ناقص در کاتالوگ وجود دارد که باید رفع شود؟ اگر جواب مثبت است کدام قسمت؟
 • ظاهر کلی کاتالوگ و حسی که در بیننده به وجود می آورد عامل جلوگیری کننده در فروش است یا حجم آن را افزایش می دهد؟
 • در کاتالوگ های قبلی چه مدت بعد از پخش کاتالوگ اولین فروش صورت گرفته است؟ در طرح جدید مدت زمان تخمینی برای این کار چقدر است؟
 • مخاطبان با طرح قبلی کاتالوگ چگونه ارتباط برقرار کرده اند؟ در طراحی جدید این قضیه به چه صورت عوض می شود؟

در پایان فراموش نکنید مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ باید با صبر و حوصله سپری شود و طراح باید موارد زیادی را بسنجد و به صورت آزمون و خطا پیش برود. سعی کنید برای طراحی یک کاتالوگ حرفه ای سرمایه گذاری کنید چون باعث افزایش فروش شرکت شما می شود.  

در پایان فراموش نکنید سطح بالای رقابت در دنیای فعلی و اهمیت تبلیغات موثر باعث شده است کوچکترین خطا به معنای از دست رفتن پایگاه انبوهی از کاربران باشد. در نتیجه در طراحی و چاپ بروشور نهایت دقت را داشته باشید تا بعدا پشیمان نشوید!

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
به بالای صفحه بردن