دانستنی هایی از چاپ سیلک اسکرین

پروسه چاپ شامل یک سری عملیات تخصصی است که به مدد کارشناسان زبده و دستگاه های پیشرفته انجام می شود. شیوه های اجرای کار با توجه به نوع متریال انتخاب می شود. کیفیت طراحی و چاپ ارتباط مستقیم به روش استفاده شده در چاپ دارد. Silk Screen یکی از روش های رایج در صنعت چاپ است که با سبک و سیاق خاصی انجام می شود. در این مطلب چاپ سیلک اسکرین و نحوه اجرای آن به صورت اجمالی بررسی می شود. جالب است بدانید نام گذاری این شیوه به دلیل استفاده از ابریشم در چاپ بوده که این روزها جای خود را به توری داده است.

چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

چاپ سیلک اسکرین نوعی چاپ توری است که برای انتقال تصاویر به کار می رود. به این ترتیب که مرکب با فشار روی سطح منتقل می شود و از توری برای انتقال طرح روی نگالتیو استفاده می شود. شیوه اجرای کار نیاز به مهارت بالایی دارد. اساس کار روی توری و مرکب بنا شده در ابتدا طرح مورد نظر روی فیلم یا ترام پیاده می شود. پس از تهیه طرح اولیه لازم است تا طرح روی توری منتقل شود. از قبل توری به مواد حساس به نور آغشته شده تا برخی قسمت های مورد نظر با نوردهی به اصطلاح خالی شود. در نهایت رنگ با فشار زیاد و از بالا روی کار اجرا شده و برای چاپ روی سطح مورد نظر آماده می شود. برای مطالعه بیشتر مقاله نکاتی در چاپ و طراحی را بخوانید.

چاپ سیلک روی چه موادی اجرا می شود؟

انواع توری های پلیمری به ویژه پلی استر، نایلون و ….. با منافذ بسیار ریز برای چاپ با متد سیلک به کار گرفته می شود. کیفیت توری، ضخامت، زبری و حتی نحوه مرکب دهی روی توری، نتیجه کار را تغییر می دهد. با توجه به پیشرفت های اخیر امکان چاپ روی هر کالایی وجود دارد. چاپ سیلک را می توان روی اجسام ناهموار و اشکال خاص نیز اجرا کرد. به این ترتیب محدودیتی در اجرای سیلک اسکرین وجود ندارد. برخی از رایج ترین مواردی که با شیوه سیلک اسکرین قابلیت اجرا را دارد عبارتند از:

هزینه چاپ سیلک
  • چاپ روی نایلکس و نایلون
  • چاپ تقویم دیواری و سر رسید
  • چاپ سیلک اسکرین روی چرم، شیشه و مقوا
  • چاپ هدایای تبلیغاتی ( خودکار، ساک، لباس و …)
  • چاپ روی تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی
  • چاپ روی جعبه های مقوایی ( جعبه کفش، جعبه شیرینی و ….)

با وجود سرعت پایین چاپ سیلک اسکرین و همچنین تک رنگ بودن چاپ سیلک اسکرین، همچنان این شیوه پر طرفدار است. به خصوص در صنعت پارچه و لباس به وفور از این شیوه استفاده می شود. چاپ سیلک روی پارچه به منظور انتقال تصاویر انجام می شود. در این شیوه از نوعی قاب توری با شابلون ثابت استفاده می شود که دارای منافذ بسیار ریزتری است. طریقه کار به این ترتیب است که بخش های بدون رنگ طرح توسط موم یا مواد مشابه پوشانده می شود تا رنگ بتواند روی بخش های مورد نظر منتقل شود. در این روش می توان انواع چاپ تک رنگ و چند رنگ را روی پارچه اجرا کرد.

چاپ سیلک اسکرین هم با ماشین و هم با دست قابل انجام است! میا توانید بیشتر در مورد چاپ دیجیتال اطلاعات بدست آورید. دستگاه های پیشرفته از شابلون و کاردک و …. استفاده نمی کنند و مراحل پرینت طرح و انتقال تصویر درون دستگاه انجام می شود.

 

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

دستگاه چاپ افست
مقالات
افسانه

آشنایی با شیوه چاپ افست

آشنایی با شیوه چاپ افست استفاده از شیوه های مختلف در چاپ و طراحی نوشته و عکس منجر به خلق آثار متفاوت می شود. انتخاب بهترین روش ها در صنعت چاپ، روی نتیجه کار و همچنین هزینه های پرداختی تاثیر مستقیم دارد. بدون تردید نمی توان برای همه موارد چاپی یک متد را پیشنهاد کرد.

ادامه مطلب
هزینه چاپ سیلک
مقالات
negarsheikh

دانستنی هایی از چاپ سیلک اسکرین

دانستنی هایی از چاپ سیلک اسکرین پروسه چاپ شامل یک سری عملیات تخصصی است که به مدد کارشناسان زبده و دستگاه های پیشرفته انجام می شود. شیوه های اجرای کار با توجه به نوع متریال انتخاب می شود. کیفیت طراحی و چاپ ارتباط مستقیم به روش استفاده شده در چاپ دارد. Silk Screen یکی از

ادامه مطلب
خدمات طراحی و چاپ مجله
مقالات
negarsheikh

نکات کلیدی در طراحی و چاپ مجله

نکات کلیدی در طراحی و چاپ مجله طراحی و چاپ مجله : با وجود پیشرفت تکنولوژی و ظهور رسانه های اجتماعی، هنوز هم مجلات جایگاه خاصی در بین علاقمندان به رسانه های چاپی دارند. بدون تردید نشریات چاپی در حال از دست دادن خوانندگان خود هستند و می بایست برای رضایت خواننده های دائمی از

ادامه مطلب
چاپ روی لیوان کاغذی
مقالات
افسانه

چاپ لیوان کاغذی چه مزایایی دارد؟

چاپ لیوان کاغذی چه مزایای تبلیغاتی دارد؟ با گسترش کمپین های حمایت از محیط زیست، چاپ لیوان کاغذی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. برخی از صاحبان مشاغل و برندهای موفق در سراسر جهان با تبلیغاتی فراگیر و ارزان، برند خود را در معرض دید قرار داده اند. در این میان توجه به چاپ لوگو

ادامه مطلب
پیمایش به بالا