همه چیز درباره چاپ 4 رنگ و چاپ نقطه ای

چاپ 4 رنگ یا چاپ نقطه ای

اگر پروژه شما به رنگ نیاز دارد، به احتمال زیاد به فرآیند چاپ 4 رنگ یا چاپ نقطه ای نیاز خواهید داشت. همانطور که از نام آن پیداست، چاپ چهار رنگ از چهار رنگ فیروزه ای، سرخابی، زرد و مشکی استفاده می کند که در غلظت های مختلف روی کاغذ اعمال می شود. این همچنین به عنوان چاپ CMYK شناخته می شود و بیشتر برای کارهای چاپ تمام رنگی استفاده می شود.

هنگامی که تصاویر تمام رنگی ایجاد می شوند، لایه هایی از هر رنگ CMYK اضافه شده و در غلظت های مختلف روی هم قرار می گیرند تا در حد امکان مطابقت دقیق با رنگ های مورد نظر ایجاد شود. فرآیند 4 رنگ به صورت نقاط ریز روی کاغذ اعمال می شود تا جلوه بصری یک تصویر تمام رنگی ایجاد شود.

چاپ 4 رنگ یا چاپ نقطه ای

مزایای چاپ نقطه ای

چاپ نقطه ای کمی متفاوت از چاپ 4 رنگ یا CMYK عمل می کند. با چاپ نقطه ای، هر رنگ به صورت جداگانه مخلوط و چاپ می شود. به جای بازسازی رنگ ها با استفاده از غلظت های CMYK، در این روش، از تطابق دقیق با رنگ اصلی PMS یا سیستم تطبیق پنتون استفاده می کند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله قیمت لیمنت عکس مراجعه کنید.

انتخاب چاپ چهار رنگ در مقابل چاپ نقطه ای

هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از چاپ 4 رنگ یا  چاپ نقطه ای برای کار چاپ خود، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اگرچه فرآیند چهار رنگ تکامل یافته است تا رنگ ها را کاملاً مطابقت دهد، برخی از رنگ های PMS را نمی توان با این روش ایجاد کرد و از چاپ نوع نقطه ای بهتر سود می برد. برای لوگوهای شرکت و سایر پروژه هایی که بر رنگ های خاص تأکید دارند، چاپ نقطه ای ممکن است بهترین باشد.

همچنین مهم است که در نظر بگیرید که چاپ نقطه‌ای در مقایسه با چاپ 4 رنگ می‌تواند طیف رنگی محدودی داشته باشد و ممکن است برای پروژه‌های تمام رنگی مانند چاپ چهار رنگ کارایی نداشته باشد. کارت‌های ویزیت و کاغذهای ثابت نمونه‌های عالی دیگری از انواع چاپ هستند که می‌توانند با موفقیت از چاپ نقطه‌ای استفاده کنند، در حالی که کتاب‌ها، کاتالوگ‌ها و مجلات ممکن است با چاپ 4 رنگ نتایج بهتری داشته باشند.

در برخی موارد، ممکن است بسته به کار، یک رنگ در چاپ نقطه ای را نیز به فرآیند چهار رنگ اضافه کنید. افزودن رنگ‌های اضافی به چاپ CMYK می‌تواند کمی گران ‌تر باشد، اما نتیجه نهایی می‌تواند بهترین عملکرد را در هر دو فرآیند و در یک تصویر چشمگیر ترکیب کند. گروه حرفه ای طراحی و چاپ نگاران ، می تواند همه این گزینه ها را با شما در میان بگذارد تا به شما کمک کند تا انتخاب های آگاهانه تری برای پروژه خود داشته باشید.

چاپ 4 رنگ یا چاپ نقطه ای

مزیت های فرآیند 4 رنگ

اکنون مهم است که بدانید آیا فرآیند چاپ 4 رنگ راه مناسبی برای نیازهای چاپ شما نسبت به چاپ نقطه ای است یا خیر، برای این کار می توانید به قانون سه رنگ مراجعه کنید. قانون 3 رنگ بیان می کند که اگر طرح شما دارای 3 رنگ یا کمتر باشد، با استفاده از چاپ نقطه ای PMS مزایای بیشتری به دست خواهید آورد.

با این کار رنگ ‌هایی غنی ‌تر و هماهنگ ‌تر با رنگ اصلی برای شما باقی می‌ماند. اگر طرح شما دارای 4 رنگ یا بیشتر است، بهتر است از چاپ 4 رنگ استفاده کنید تا به نتایجی مشابه با استفاده از چاپ نقطه‌ای PMS برسید. علاوه بر این، هنگام کار با تصاویر سیاه و سفید سعی نکنید از فرآیند 4 رنگ استفاده کنید، زیرا آنها فقط با استفاده از جوهر سیاه ایجاد می شوند.

چاپ نقطه ای برای این موارد بهترین کار را خواهد داشت. هنگام شمارش رنگ‌ها، مطمئن شوید که چندین تن را در یک رنگ به عنوان رنگ‌های جداگانه شمارش نکنید.

مبانی فرآیند 4 رنگ

فرآیند چاپ 4 رنگ بسیار شبیه به صفحه نمایش تلویزیون یا رایانه عمل می کند، با این تفاوت که این فناوری ها از پیکسل های آبی، قرمز و سبز برای ایجاد یک تصویر رنگی استفاده می کنند. می توانید با ذخیره طرح خود به عنوان یک فایل 4 رنگ ، افت کیفیت رنگ را تا حدی از بین ببرید.

به‌علاوه، وقتی نمونه‌ای از ظاهر طراحی خود را از چاپگر دریافت می‌کنید، احتمالاً تفاوتی با ظاهر طراحی شما بر روی صفحه نمایش رایانه خواهد داشت. به همین دلیل، قبل از سفارش نهایی، باید مطمئن شوید که طرح نهایی خود را می بینید تا دو بار بررسی کنید که انتخاب رنگ شما درست است. در این خصوص و چاپ و طراحی های سفارش خود، با نگاران همراه باشید.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

چاپ سربرگ
مقالات
هما ادهمی

چاپ سربرگ

چاپ سربرگ | طراحی سرکاغذ اداری طرح عالی و چاپ سربرگ با کیفیت بالا می تواند تفاوت زیادی در درک

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا