استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در چاپ و تبلیغات

استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در چاپ و تبلیغات

امروزه استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در چاپ و تبلیغات تبدیل به یک نیاز شده است. افزایش سرعت، بهبود کیفیت و پایین آمدن هزینه های چاپ در تیراژ بالا، مهم ترین عوامل شکل گیری تکنولوژی های مدرن در صنعت چاپ محسوب می شوند. در واقع، وجود نیاز موجب می شود تکنولوژی راه حلی برای رفع آن خلق کند. در گذشته، چاپ پروژه های عظیم نظیر روزنامه های روز و کتاب های قطور بسیار زمانبر بودند. امروزه با وجود تکنولوژی های پیشرفته در چاپ، علاوه بر افزایش سرعت و کاهش هزینه ها، شاهد استفاده بیشتر از خدمات چاپ هستیم. به طوریکه تمام انسان های کره به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به این صنعت سینک شده اند. نیاز به روزنامه و مجله های روز، چاپ کتاب های درسی و غیر درسی، فاکتورهای خرید و فروش، توسعه کسب و کار و تبلغیات تنها بخشی از تاثیرات این صنعت مهم در زندگی انسان ها محسوب می شود. در این مطلب قصد داریم به تکنولوژی های پیشرفته چاپ بپردازیم و به صورت کامل با فناوری های این حوزه کاری آشنا شویم؛ با چاپ تخصصی نگاران همراه باشید.

تکنولوژی های پیشرفته در چاپ

انواع تکنولوژی های پیشرفته در چاپ

چاپ افست؛ قدیمی ترین تکنولوژی پیشرفته در چاپ

چاپ افست یکی از تکنولوژی های پیشرفته در چاپ محسوب می شود که در زمان پیدایش زمینه ساز انقلاب در صنعت چاپ شد. این تکنولوژی چاپ، به دلیل سرعت بالا و هزینه نگهداری کم، اغلب برای چاپ های تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب این تکنولوژی می توانیم به عدم تغییر طرح اولیه اشاره کنیم. در حقیقت، چاپ افست یک تکنولوژی ثابت در صنعت چاپ به حساب می آید که امکان تغییر طرح در آن وجود ندارد. همین موضوع موجب شد تا تکنولوژی چاپ دیجیتال شکل بگیرد.

چاپ دیجیتال

بدون شک چاپ دیجیتال مهم ترین تکنولوژی پیشرفته در چاپ محسوب می شود. این تکنولوژی امکان تغییر و اصلاح طرح را در اختیار کاربران قرار می دهد. علاوه بر این، چاپ دیجیتال کیفیت قابل توجهی دارد و برای موارد متعددی نظیر چاپ تقویم، چاپ رنگی، چاپ بروشور، چاپ کتاب، چاپ کاتالوگ محصولات و … مورد استفاده قرار می گیرد. با تمام این ویژگی ها، همچنان برای سفارشات تیراژ بالا از چاپ افست استفاده می شود.

فناوری چاپ لیزری

اغلب پرینترهای امروزی از فناوری چاپ لیزری پشتیبانی می کنند. این فناوری با استفاده از تکنولوژی تابش لیزر و بارور کردن قسمت های مشخصی از درام، طرح مورد نظر را چاپ می کند. مواد اولیه مورد استفاده از پرینتر لیزری، تونر است. تونر، پودری خاص با فشردگی و غلظت زیاد است. تونر در شارژ کارتریج پرینترهای لیزری رنگی و سیاه‌ و‌ سفید به کار می رود. ترکیبات تشکیل‌ دهنده تونر در محصولات هر شرکت و کارخانه‌ سازنده‌ آن می تواند متفاوت باشد. از طرف دیگر باید توجه داشت که در هر پرینتری نمی توان از هر نوع تونری استفاده کرد، اما در یک نگاه کلی ترکیبات اصلی پودر تونر شامل: پودر کربن، پلیمرهای خاص، پلی استر، رزین و اکسید آهن می باشد که پودر کربن بیش ترین ماده تشکیل دهنده آن است.

تکنولوژی پیشرفته در چاپ

فناوری چاپ جوهرافشان

پرینترهای جوهرافشان نقطه مقابل پرینترهای لیزری محسوب می شوند. درحال حاضر، تمام پرینترهای غیرصنعتی بازار از این دو مدل تشکیل شده اند. فناوری جوهر افشان نوعی تکنولوژی پاشش جوهر برروی سطح است. در واقع، این تکنولوژی از طریق کارتریج ها جوهر مورد نظر را به صورت ذرات ریز برروی سطح می پاشد. پرینترهای جوهرافشان از نظر کیفیت و قیمت نسبت به پرینترهای لیزری برتری دارند. اما توجه داشته باشید که هزینه جوهر و نگهداری از پرینترهای جوهرافشان قیمت به مراتب بیشتری نسبت به پرینترهای لیزری دارد. استفاده از پرینترهای جوهرافشان اغلب برای چاپ عکس های رنگی مورد استفاده قرار می گیرد.برای اطلاعات بیشتر راجع به نگاران به مقاله نمایشگاه چاپ و بسته بندی سر بزنید.

چاپ سه بعدی؛ یکی از ارزشمندترین تکنولوژی های پیشرفته در چاپ

چاپ سه بعدی یکی از فناوری های مدرن و جدید در صنعت چاپ به حساب می آید. این فناوری می تواند طرح ها و اشکال طراحی شده در کامپیوتر را به صورت سه بعدی پرینت کند. به عبارت دیگر، پرینت سه بعدی شامل مجموعه ای از فرایند ها است که مواد اولیه به صورت لایه لایه روی یکدیگر بر روی یک صفحه قرار می گیرند که در آخر یک جسم سه بعدی به وجود می آید. در پرینت سه بعدی این اتفاق با سفت شدن پودر یا ماده اولیه مخصوص که در پرینترهای مختلف بصورت منحصربه فرد است، رخ می دهد. در ادامه برخی از مزیت های پرینتر سه بعدی می پردازیم:

  • ساخت قطعات تجهیزات پزشکی مانند انواع دستگاه های اتاق عمل
  • ساخت قطعات در صنعت ماشین سازی
  • ساخت ماکت های شهرسازی و معماری
  • ساخت قطعات صنعتی
  • ساخت اسباب بازی
  • اسکن و پرینت سه بعدی برای موزه های باستان شناسی
  • ماکت سازی در دنیای هنر و سینما
  • ساخت بازی های کامپیوتری (منبع)
پیمایش به بالا