کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB چیست | تفاوت کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB

کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB

به عنوان یک طراح گرافیک، انجام هر کار چاپی رنگی، مستلزم آن است که حداقل تا حدودی با دو مدل رنگ رایج آشنا باشید که شامل RGB (قرمز، سبز، آبی) و CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد، سیاه) است. اساسا، اگر بخواهیم کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB را بیان کنیم، باید بگوییم که RGB برای وب سایت ها و ارتباطات دیجیتال بهترین است، در حالی که CMYK برای مواد چاپی بهتر است.

انواع جلد سررسید

RGB در مقابل CMYK

اکثر فیلدهای طراحی RGB را به عنوان رنگ های اصلی می شناسند، در حالی که CMYK یک مدل تفریق کننده رنگ است. درک تفاوت RGB و CMYK بخش اساسی طراحی گرافیک موفق است.  اما چرا تفاوت RGB و CMYK در طراحی گرافیکی مهم است؟

درک نکردن تفاوت اساسی بین RGB و CMYK می‌تواند به مواد بازاریابی چاپی منجر شود که رنگ‌های مشابهی با ماکت دیجیتال شما ندارند. آنها دو مدل رنگی بسیار متفاوت با محدودیت در نحوه استفاده از هر کدام هستند. تلاش برای چاپ یک فایل در RGB ، به احتمال زیاد منجر به چاپ پوستر، بروشور یا جزوه با رنگ های اشتباه می شود. رفع این مشکل می تواند پرهزینه و زمان بر باشد. درک کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB و تفاوت آنها و دانستن چگونگی جلوگیری از مشکلات رنگ، کلید موفقیت در طراحی گرافیک و چاپ است.

تفاوت کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB

RGB با استفاده از رنگ سفید که آن را ترکیبی از تمامی رنگ های اصلی و از جمله سیاه می داند، به جهت عدم وجود نور، بهره می برد. این در حالی است که CMYK رنگ سفید را به جهت رنگی طبیعی برای پس زمینه و رنگ سیاه را ترکیبی از رنگ های دیگر استفاده می نماید.

بنابراین، چاپگرها و طراحان، از RGB جهت رسانه هایی که دارای انتقال نور هستند، همانند صفحه نمایشگر رایانه، استفاده کرده و برای این نوع از رسانه های دیجیتالی، گزینه ای مناسب هستند. به جهت آن که، آنها رنگ ها را به شکل سبز، آبی یا قرمز منتشر می کنند.

در درک کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB باید اشاره کنیم که در مدل رنگی RGB، پیکسل‌ها در یک مانیتور دیجیتال در هر سه رنگ قرمز، سبز یا آبی هستند. با RGB، هر چه دستگاه پرتوهای رنگ بیشتری ساطع کند، رنگ به سفید نزدیک‌تر می‌شود. این برعکس نحوه عملکرد CYMK است.برای اطلاعات بیشتر به مقاله مقایسه چاپ لیبل مراجعه کنید.

کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB

این در حالی است که CYMK برای مواد چاپی بهترین است. زیرا رسانه های چاپی از جوهرهای رنگی برای ارسال پیام استفاده می کنند. CMYK رنگ ها را از نور سفید طبیعی کم می کند و آنها را به رنگدانه یا رنگ تبدیل می کند. سپس چاپگرها این رنگدانه‌ها را روی کاغذ در نقاط ریز فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه قرار می‌دهند که برای ایجاد رنگ‌های دلخواه به هم نزدیک یا پخش می‌شوند.

بنابراین با بررسی کاربرد ترکیب رنگ CMYK و RGB با CYMK، لازم است بدانید که هرچه جوهر رنگی بیشتری در صفحه قرار گیرد، رنگ به سیاهی نزدیک‌تر می‌شود. با کم کردن جوهرهای فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه رنگ سفید، یا رنگ اصلی کاغذ یا پس زمینه ایجاد می شود. مقادیر رنگ RGB از 0 تا 255 متغیر است، در حالی که محدوده CMYK از 0 تا 100٪ است.

RGB در مقایسه با CMYK دارای طیف وسیع تری از رنگ ها است. چاپ های CMYK نمی توانند همه رنگ های مدل RGB را بازتولید کنند. برای آن که بتوانید به یک کیفیت چاپ عالی دست یابید، می توانید با گروه طراحی و چاپ نگاران در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت کرده و ایده هایی خلاقانه دریافت کنید.برای اطلاعات بیشتر میتواننید به مقاله بهترین متریال برای چاپ استیکر رجوع کنید.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

پیمایش به بالا