عناصر موثر در کیفیت چاپ | مهم ترین عوامل در چاپ با کیفیت | چه عواملی باعث بهتر شدن کیفیت چاپ می‌شوند؟

عناصر موثر در کیفیت چاپ

کیفیت چاپ، بدان معناست که یک تصویر، چقدر واضح است و رنگ ها چقدر زنده هستند. اما عناصر موثر در کیفیت چاپ چیست و چه عواملی باعث بهتر شدن کیفیت چاپ می شوند؟ برای آن که با مهم ترین عوامل در چاپ با کیفیت آشنا شوید، این مقاله را دنبال کنید. برای دریافت اطلاعاتی کامل تر و سفارش چاپ خود نیز با گروه طراحی و چاپ نگاران در ارتباط باشید.

عناصر موثر در کیفیت چاپ

کیفیت چاپ

کیفیت چاپ، بیشتر به صورت DPI یا نقطه در اینچ اندازه گیری می شود. همه پرینترها با استفاده از نقاط جوهر افشان از نازل، برای پاشیدن قطرات ریز جوهر مرطوب کار می کنند، در حالی که چاپگرهای لیزری نقاط تونر را روی کاغذ ذوب می کنند. می‌توانید این نقاط را مانند پیکسل‌ها روی صفحه رایانه در نظر بگیرید. بنابراین، هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد، کیفیت چاپ بالاتر است.

چاپگرها می توانند نقاط را در اشکال، اندازه ها و شدت های مختلف قرار دهند. برخی حتی می توانند DPI را در حین کار چاپ بهینه کنند. اصل اساسی عناصر موثر در کیفیت چاپ ساده است هرچه DPI بالاتر باشد، چاپگر بهتر می تواند تعداد پیکسل های روی صفحه نمایش رایانه شما را تقلید کند.

همانطور که گفته شد، DPI با عناصر دیگر ترکیب می شود تا یک چاپ خوب یا بد ایجاد کند. مهم ترین عوامل در چاپ با کیفیت عبارتند از:

  • کیفیت کاغذ
  • کیفیت جوهر
  • تنظیمات چاپگر
  • استفاده از رنگ در صفحه
  • عملکرد نازل و لیزرها

بهتر شدن کیفیت چاپ

می توانید DPI بالایی داشته باشید، اما اگر از کاغذ اشتباهی برای کار استفاده می کنید، چاپ خوب نمی شود. این صرف نظر از اینکه خودتان آن را چاپ می کنید یا یک سرویس چاپ تجاری استخدام می کنید، اعمال می شود. اما چگونه کیفیت چاپ خود را بهبود بخشیم و چه عواملی باعث بهتر شدن کیفیت چاپ می شوند؟

مانند یک دستور العمل عالی یا یک نقاشی بی نظیر، بهترین کیفیت چاپ، از بهترین اجزا حاصل می شود. بنابراین چه کار چاپ خود را برون سپاری کنید و چه در داخل آن را انجام دهید، سرمایه گذاری روی اجزای مناسب سودمند است. در اینجا سه راه برای افزایش کیفیت چاپ شما وجود دارد و از عناصر موثر در کیفیت چاپ و دلیل کارایی آنها به شمار می آید.برای مطالعه بیشتر مقاله اورپرینت را بخوانید.

عناصر موثر در کیفیت چاپ

کاغذ بهتر

همه کاغذها یکسان ایجاد نمی شوند. می‌ توانید برای چاپگر با DPI بالا هزینه کنید، اما اگر از کاغذ ارزان استفاده می‌کنید، در خطر رنگ‌ های کدر و پخش جوهر هستید. به همین ترتیب، اگر محصول خود را بر روی کاغذ اشتباه چاپ کنید، جوهر آن طوری که شما در نظر داشتید، ظاهر نخواهد شد.

همانطور که اشاره شد، یکی از مهم ترین عوامل در چاپ با کیفیت انتخاب کاغذ مناسب است. کاغذ جوهر افشان معمولی برای کارهای چاپ روزانه کار می کند. اما پروژه های چاپی مختلف به کاغذهای متفاوتی نیاز دارند. کاغذ به طور کلی به دو نوع پوشش داده شده و بدون پوشش تقسیم می شود. این امر حس، بافت و دوام کاغذ را تغییر می‌دهد که نحوه نگهداری جوهر و نحوه تولید محصول نهایی را تغییر می‌دهد.

کاغذ پوشش داده شده که از عناصر موثر در کیفیت چاپ می باشد، دارای یک لایه خاکی سبک بر روی سطح برای نشان دادن جزئیات است. کاغذ بدون روکش، لایه سطحی را ندارد که باعث می شود جذب آن، بیشتر از کاغذ روکش شده باشد. کاغذ پوشش داده شده برای کاتالوگ ها، مجلات، بروشورها مناسب بوده و کاغذ بدون پوشش برای لوازم التحرير، تراکت و خبرنامه ها به کار می روند.

سپس وزن کاغذ در مهم ترین عوامل در چاپ با کیفیت وجود دارد. اساساً هر چه کاغذ سنگین‌تر باشد، ورق ضخیم‌تر است. کاغذ چاپگر معمولی یکی از سبک ترین کاغذها است، در حالی که کارت های کارت ویزیت یکی از سنگین ترین آنهاست. اگر به دنبال دریافت یک چاپ با کیفیت هستید، با نگاران همراه باشید. دانستن اینکه  چه عواملی باعث بهتر شدن کیفیت چاپ می شوند، به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری برای چاپ عالی داشته باشید.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

کاغذ NCR
مقالات
هما ادهمی

معرفی کاغذ NCR

معرفی کاغذ NCR | هزینه چاپ کاغذ NCR عبارت کپی کربن معنای خود را از کاغذ کربن دریافت می کند.

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا