چاپ فلکسو و کاربردهای آن | نحوه عملکرد چاپ فلکسو | فلکسو گرافی چیست

چاپ فلکسو

فلکسوگرافی یا چاپ فلکسو ، یک فرآیند چاپ تحت وب با تغذیه رول است. چاپ فلکسوگرافی معمولا برای چاپ لیبل و بسته بندی با حجم بالا استفاده می شود. پرس ها می توانند روی انواع فیلم ها، فویل ها، کاغذها و مقوا چاپ کنند و به سرعت 500 تا 2000 فوت در دقیقه دست یابند. محصولات چاپ شده بر روی پرس های فلکسو، شامل برچسب های کوچک است که روی بسته بندی های مختلف، کیسه های پلاستیکی و یا ظروف یک بار مصرف اجرا می شود.

چاپ فلکسو

نحوه عملکرد چاپ فلکسو

در نحوه عملکرد چاپ فلکسو برای هر رنگ، یک صفحه فتوپلیمری انعطاف پذیر به دور یک استوانه چرخان پیچیده شده است. مانند فرآیند چاپ لترپرس، گرافیک و متن برای هر رنگ از سطح بشقاب بلند می شود. فقط قسمت های برجسته صفحه جوهر می شود.

پرس فلکسوگرافی معمولی شامل چهار نوع غلتک است. یک غلتک فواره، یک غلتک آنیلوکس، استوانه صفحه و سیلندر قالب گیری که غلتک فواره، جوهر را از ظرف جوهر به یک غلتک جوهر سنج فولادی یا سرامیکی آنیلوکس و سپس به سیلندر صفحه می رساند. هنگامی که کاغذ بین استوانه صفحه و یک استوانه قالب گیری فلزی صیقلی می گذرد، جوهر روی زیرلایه اعمال می شود. سیلندر قالب گیری فشار لازم برای انتقال جوهر از صفحه به زیرلایه را اعمال می کند.

در چاپ فلکسو ، از غلتک آنیلوکس برای انتقال ضخامت یکنواخت جوهر به صفحه چاپ انعطاف پذیر استفاده می شود. هر غلتک آنیلوکس دارای سلول های ریز حکاکی شده است که ظرفیت جوهر خاصی دارند. یک تیغه طبی اختیاری سطح غلتک آنیلوکس را می خراشد تا مطمئن شود که تنها جوهر تحویلی به صفحه چاپ از جوهر سلول های حکاکی شده می آید.

همانطور که بستر در پرس حرکت می کند، رنگ یا پوشش متفاوتی در هر صفحه چاپ اعمال می شود. واحدهای خشک کردن بین صفحات چاپ، به اطمینان از خشک شدن کامل هر رنگ جوهر کمک می کند. خشک کن ها از هوای گرم یا نور مادون قرمز یا فرابنفش بسته به کاربرد استفاده می کنند.

انواع دستگاه پرس

در چاپ فلکسو ، در دستگاه پرس پشته ای، عرشه های چاپ به صورت عمودی چیده می شوند. پرس می تواند در حین حرکت در داخل پرس، روی هر دو طرف مواد چاپ کند. این در حالی است که در پرس مرکزی (CI) عرشه های چاپ در اطراف یک سیلندر قالب گیری بزرگ قرار دارند. در یک دستگاه پرس خطی، صفحات چاپ در یک خط مستقیم قرار می‌گیرند تا راحت‌تر با زیرلایه‌های سنگین‌تر مانند تخته‌های موجدار کار کنید.

لازم به ذکر است که در چاپ فلکسو ، مدل‌های مختلف پرس‌های پهن، برای جابجایی رول‌های مواد از عرض 21 تا 80 اینچ ساخته شده‌اند. پرس های شبکه باریک معمولاً 10 اینچ عرض یا کوچکتر دارند، زیرا در ابتدا برای چاپ لیبل ساخته شده بودند. امروزه از پرس‌های باریک تا 20 اینچ برای چاپ بسته‌های انعطاف‌پذیر از جمله بسته‌بندی بطری و بسته‌ها و کیسه‌های کوچک‌تر مورد استفاده برای چای، مخلوط نوشیدنی و بسته‌های تک‌نفره استفاده می‌شود.

چاپ فلکسو

کاربردهای چاپ فلکسو

پرس های فلکسوگرافی یا چاپ فلکسو ، می توانند بر روی کاغذهای بدون پوشش یا روکش دار، کارتن، تخته آستری، فویل آلومینیومی و انواع مختلف فیلم های پلاستیکی از جمله پلی پروپیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی پروپیلن زیست گرا (BOPP) و پلی استر چاپ کنند. همچنین می توانند روی پارچه های نبافته و انواع لمینت چاپ کنند.

از آنجایی که فلکسوگرافی فرآیندی با سرعت بالا است، در صورت مشاهده نقص در کیفیت چاپ در حین اجرای پرس، مقدار زیادی جوهر و مواد هدر می رود. کیفیت چاپ می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله انواع صفحات استفاده شده و نحوه ایجاد آنها باشد. از آنجایی که متغیرهای زیادی وجود دارد، آماده سازی آثار هنری، تصاویر و صفحات برای چاپ فلکسو ، نیاز به تخصص و تجربه دارد.

شما می توانید برای استفاده از چاپ فلکسو در محصولات خود، از خدمات برجسته و حرفه ای چاپ و طراحی نگاران بهره مند شوید. کافیست تا سفارش خود را برای کارشناسان نگاران ارسال نمایید تا با کیفیت ممتاز و در کوتاه ترین زمان و با قیمت چاپ فلکسو مناسب و ایده آل، آن را تحویل بگیرید.اگر به این مطلب علاقه داشتید مقاله بهترین تبلیغات چاپی را از دست ندهید.

 

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

انواع چاپ لمینت
مقالات
هما ادهمی

انواع چاپ لمینت

انواع چاپ لمینت | قیمت چاپ لمینت در صنعت چاپ، لمینیت به فرآیند چسباندن یک فیلم پلاستیکی شفاف بر روی

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا