چاپ هلیوگراور چیست؟ | هزینه چاپ هلیوگراور | Heliogravüre فرآیند چاپ

چاپ هلیوگراور چیست؟ | هزینه چاپ هلیوگراور | Heliogravüre فرآیند چاپ گرانبها

چاپ هلیوگراور بهترین وسیله فوتو مکانیکی برای بازتولید عکس در نسخه های بزرگ است. صفحات مسی مستقیماً از یک چاپ نقره ای اصلی با اسید اچ می شوند. سپس نواحی حکاکی شده مقادیر متفاوتی جوهر را در خود نگه می دارند تا با رنگ های چاپ اصلی مطابقت داشته باشد. می توانید هزینه چاپ هلیوگراور را از نگاران درخواست کنید.

لازم به ذکر است، اگر چاپ ها بدون برش باقی بمانند، اثر صفحه چاپ روی کاغذ در اطراف تصویر باقی می ماند. رنگ ‌های سیاه اغلب به صورت ذغال‌های ظریف ظاهر می‌شوند و سفیدها وقتی روی کاغذ با کیفیت بالا چاپ می‌شوند، سفید باقی می‌ مانند. تکنیک چاپ Heliogravüre ، منجر به چاپ های فوق العاده زیبا، با جزئیات عالی و رنگ های حساس می شود.

روش هلیوگراور

چاپ هلیوگراور قدیمی ترین تکنیک برای تولید تصاویر عکاسی است. اولین بار در اوایل قرن نوزدهم توسط ژوزف نیکفور نیپس فرانسوی اختراع شد. این تکنیک تصاویر تجربی و بیش از حد اشباع شده ایجاد می کند که اغلب با دالی شناخته می شوند.

هلیوگراور یک فرآیند دو مرحله ای است. در ابتدا، تصویر بر روی یک صفحه مسی که با پودر رزین غبارآلود شده و گرم شده است قرار می گیرد و حک می شود تا قطرات بتوانند روی فلز ذوب شوند. این همان چیزی است که محدوده تونال را در تصویر ایجاد می کند.

روش چاپ Heliogravüre  ، فتوشیمیایی سطح زیرین را ایجاد می کند. صفحه تمام شده را روی یک دستگاه پرس دستی قرار داده و با جوهرهای مخصوص روی کاغذ اچینگ مرطوب چاپ می شود. فرآیند هلیوگراور به همان گروه از روش ‌های چاپ  مانند حکاکی تعلق دارد. به کاغذ ضخیم با کیفیت خوب نیاز دارد تا جوهر از آن خارج نشود.

در حالی که تصویر از طریق غلتک ها روی کاغذ مرطوب قرار می گیرد، این صفحه چاپ تمام شده را برجسته می کند. این فرآیند دقیق است و همه با دست انجام می شود. بنابراین، هر چاپ هلیوگراور یک نسخه اصلی، محدود و بسیار ارزشمند در نظر گرفته می شود که با هزینه چاپ هلیوگراور متفاوتی همراه است. باید گفت که در قرن بیستم، هلیوگراور روش ترجیحی برای بازتولید تصاویر متمایز و با کیفیت بالا در عکاسی و کتاب بود.

چاپ هلیوگراور

Heliogravüre فرآیند چاپ گرانبها

چاپ هلیوگراور یکی از معدود فرایندهای چاپ گرانبها است که امروزه نیز به صورت حرفه ای انجام می شود. عکاسان اوایل قرن بیستم با این وظیفه روبرو بودند که تصاویر نقره ای حساس خود را به شکلی بادوام تبدیل کنند و شاید بتوانند خلاقانه اصلاح کنند. انتخاب کاغذ و رنگ تصاویر بعدی را ممکن می کرد. روش های زیادی وجود داشته است که شامل چاپ روغن، چاپ روغن برم، چاپ Heliogravüre ، چاپ پیگمنت و غیره می شود.

چاپ کربن یا رنگدانه

برای چاپ پیگمنت، نمی ‌توانید مانند برخی روش‌ های چاپ با ارزش دیگر، از یک چاپ عکاسی موجود شروع کنید. بنابراین می‌توانید چنین نیمه ‌تون منفی را در یک اتاق تاریک تولید کنید. امروزه، این فیلم ‌ها در مقایسه با چاپ Heliogravüre ، فقط در فرمت‌ های معمولی عکس کوچک یا فیلم‌ های رول و همچنین در اندازه کارت پستال برای کسانی که هنوز به عکاسی آنالوگ متعهد هستند در دسترس است.

چاپ هلیوگراور چیست؟ | هزینه چاپ هلیوگراور | Heliogravüre فرآیند چاپ گرانبها

فرآیند چاپ Heliogravüre

با توجه به توضیحات بالا، بدیهی است که چاپ هلیوگراور به عنوان یک فرآیند چاپ گرانبها نمی تواند ساده باشد. مانند چاپ پیگمنت، یک تصویر آنالوگ، به عنوان مثال یک عکس، می تواند نقطه شروع باشد. با این حال، لازم است آن را با استفاده از یک اسکنر دیجیتالی کنید که نتایج عالی را در اینجا ارائه می دهد.

 مشابه چاپ پیگمنت، در چاپ هلیوگراور ، باید یک کپی بر روی فیلم بسازید که از نظر اندازه با چاپ بعدی مطابقت دارد، اما به صورت مثبت وارونه کناری عمل می کند. بنابراین، فیلمی در سایز 80 سانتی متر در 100 سانتی متر را ایجاد می کند. داده های لازم را می توان با اسکن تولید کرد یا مستقیماً به فایل دوربین دیجیتال دسترسی داشت.

البته مهم است که فایلی با وضوح کافی بزرگ داشته باشید که یک قانون سرانگشتی 300 ppi است. برای یک تصویر در مقیاس خاکستری به یک فیلم نیاز دارید، برای یک رنگ اصلی به چهار فیلم احتیاج است که به اصطلاح جداسازی رنگ گفته می شود.

هزینه چاپ هلیوگراور

امروزه این فیلم ها با استفاده از ایمیجستر و رسترهای تصادفی تولید می شوند و یا با چاپگر جوهر افشان چاپ می گردند. دلیل این رویکرد این است که دیگر فیلم تن پیوسته در این اندازه تولید نمی شود. این نکته  مثبت در چاپ Heliogravüre ، اکنون روی یک کاغذ رنگدانه حساس قرار می گیرد که پس از قرار گرفتن در معرض یک صفحه مسی واقع می شود. برای دریافت راهنمایی های لازم در خصوص هزینه چاپ هلیوگراور ، با نگاران در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب

روتوش عکس چیست؟
مقالات
مهدی قاسمی

روتوش عکس چیست؟

روتوش عکس فرآیندی است که در آن با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصویر، تغییراتی بر روی عکس ها اعمال

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا