طراحی و چاپ نگاران

جت پرینتر چیست و چه استفاده ای دارد؟

صنعت طراحی و چاپ در صنایع غذایی، محصولات آرایشی، بهداشتی، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، کشاورزی و دام و طیور، دارویی، صنایع ساختمانی و خودروسازی و ….به کار می رود. بدون اغراق تمام صنایع در داخل و خارج از کشور به نوعی با صنعت چاپ در ارتباط هستند. ماشین آلات و ابزار مورد استفاده در چاپ با توجه به نیاز صنایع، متفاوت است. جت پرینتر (Jet printer) یکی از پرکاربردترین ماشین های چاپ است و که در انتهای خط تولید از آن استفاده می شود.

جت پرینتر چیست؟

این وسیله الکترونیکی، دارای قطعات مکانیکی و هیدرولیکی ویژه ای است که پس از اتمام پروسه تولید محصول، چاپ را انجام می دهد. در اصطلاح رایج این دستگاه به ” بارکد زن” یا تاریخ زن معروف شده است. با استفاده از این دستگاه می توان کلی اطلاعات متغیر را بر روی محصول تولید شده، درج کرد. درج اطلاعات اولیه بر روی محصولات و فراورده های تولید شده، در جلب اعتماد مشتری تاثیر فراوارنی دارد.

تاریخ تولید و تاریخ انقضا مهم ترین اطلاعات چاپ شده بر روی محصولات تولیدی است. چاپ تاریخ در صنایع غذایی و آشامیدنی، مواد آرایشی و بهداشتی و صنایع دارویی اهمیت بیشتری دارد. البته همه محصولات تولید شده باید دارای تاریخ تولید و انقضا باشند زیرا این اعداد بهتری زمان مصرف و استفاده از محصولات را مشخص می شود. برخی از مهم ترین اطلاعات بر روی هر محصول عبارتند از:

شماره سریال، آرم یا لوگوی شرکت، قیمت روز محصول، شیفت کاری تولید، بارکد و کد تولید محصول.

این اطلاعات به خریدار کمک می کند که محصول اصل و تقلبی را به سادگی تشخیص دهد. چاپگرهای صنعتی جت پرینتر از مهم ترین تجهیزات در کارخانه های تولید هستند که قابلیت چاپ افقی و عمودی را دارند. انواع ماشین های Jet printer با کاربرد متنوعی طراحی شده اند. در همه دستگاه های موجود 4 قسمت اصلی دیده می شود:

جت پرینتر

برد الکترونیک دستگاه

این بخش مغز متفکر ماشین چاپ است. همه تنظیمات اصلی و کنترل عملیات چاپ در این قسمت انجام می شود.

هد دستگاه جت پرینتر

این بخش طوری طراحی شده که قادر به دریافت اطلاعات برد الکترونیک رو انتقال آن به مدار جوهرسانی و پرتاب جوهر است. کثیفی یا خرابی هد منجر به چاپ ضعیف و غیر قابل خوانش خواهد شد.

مدار جوهر رسانی

قطعات ظریف و حساسی در این بخش وجود دارد. مخزن جوهر اصلی ترین قسمت مدار جوهر رسانی است. در برخی دستگاه ها مخزن حلال نیز نصب شده است. وظیفه این بخش انتقال جوهر از مخازن به بخش هد ماشین چاپ است. از دیگر قطعات مدار می توان به فیلتر تصفیه، جوهر، پمپ، لوله ها و شیلنگ های انتقال جوهر، اشاره کرد.

سنسور با فوتوسل

جت پرینتر مجهز به چشم الکترونیک قدرتمندی است که قادر به تشخیص محصولات بر روی خط تولید می باشد. این سنسور حساس در نزدیکی هد دستگاه قرار دارد. هر محصولی که در خط تولید وجود داشته باشد توسط سنسور شناسایی شده و فرمان چاپ به برد اصلی الکترونیک، صادر می شود.

سیستم جت پرینتر مبتنی بر پرتاب جوهر به شیوه هوشمند طراحی شده است. بنابراین لازم است تا دستگاه در فاصله مناسبی از محصول قرار داشته باشد.( در پاره ای اوقات تا 2 میلیمتری جسم) این دستگاه دارای سیستم فن و مکش جوهر نیست و حتی در مکان هایی با غبار زیاد و دارای درصد رطوبت بالا نیز به خوبی کارایی دارد.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
به بالای صفحه بردن