طراحی سربرگ در فتوشاپ

طراحی سربرگ در فتوشاپ

جهت طراحی سربرگ در فتوشاپ، ابتدا باید یک سند جدید با ابعاد مناسب برای کاغذ A4 یا هر اندازه ای که کارفرما می خواهد، ایجاد کرد. پس از تعیین ابعاد، طراحی می تواند با درج لوگو، نام شرکت، شعار تجاری، اطلاعات تماس و سایر المان های گرافیکی مرتبط به هویت تجاری آغاز شود. توجه به تناسب رنگ ها، فونت ها و فضای خالی جهت ایجاد ظاهری متعادل و خوانا اهمیت زیادی دارد. در فرایند طراحی سربرگ با فتوشاپ، استفاده از لایه ها برای جدا سازی بخش های مختلف طراحی از یکدیگر، امکان اعمال تغییرات آتی و ویرایش های ساده تر را فراهم می کند.

پس از اتمام طراحی، باید تصویر را با کیفیت بالا و در فرمت مناسب برای چاپ ذخیره کرد تا در نهایت یک سربرگ حرفه ای و آماده برای استفاده در امور رسمی ایجاد شود. در ادامه این مطلب قصد داریم با طراحی سربرگ در فتوشاپ آشنا شویم؛ با مجموعه طراحی و چاپ نگاران همراه باشید.

سربرگ چیست؟

سربرگ ابزاری محبوب در معرفی هویت بصری یک سازمان یا شرکت است که در قسمت فوقانی آن، لوگو، نام موسسه، اطلاعات تماس و سایر جزئیات هویت ساز قرار می گیرد. عمدتا سربرگ ها در نامه نگاری ها و مکاتبات رسمی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از سربرگ در روابط کاری، به برقراری ارتباطی حرفه ای و معتبر با مشتریان و همکاران کمک می کند و موجب تقویت تصویر برند و اعتماد سازی در میان مخاطبان می گردد.

طراحی سربرگ در فتوشاپ

طراحی سربرگ با فتوشاپ

طراحی سربرگ در فتوشاپ معمولا شامل چند مرحله اصلی است که بر پایه دقت و خلاقیت طراح قرار دارد. اولین گام، آماده سازی پرونده‌ است که شامل تعیین اندازه‌ صحیح سند و تنظیم رزولوشن مناسب برای چاپ است. معمولا از ابعاد استاندارد A4 با رزولوشن 300 dpi استفاده می شود. سپس، ایجاد حاشیه ها و اطمینان از رعایت فضای کافی برای جلوگیری از بریدگی‌ احتمالی مطالب در هنگام چاپ، امری ضروری است.

در مرحله دوم، طراحی اجزای بصری آغاز می شود. در این بخش، لوگو، نشانی شرکت، شماره های تماس و سایر اطلاعات مهم با استفاده از ابزارهای متنی فتوشاپ وارد می شوند. باید توجه خاصی به انتخاب فونت ها و رنگ های متناسب با هویت برند شود تا هماهنگی و جذابیت سربرگ حفظ شود. هر عنصر در لایه های جداگانه قرار می گیرد تا امکان تنظیم و ویرایش آسان فراهم گردد. پس از اضافه کردن جزئیات مانند خطوط مرزی، نگاره ها یا پس زمینه ها، باید یک بررسی دقیق بر روی اطلاعات مندرج و جانمایی عناصر انجام شود. تنظیم نهایی ترکیب رنگ و حساسیت به جزئیات تصویر، برای ایجاد یک تاثیر بصری مطلوب، حیاتی است. پس از اتمام طراحی، سربرگ به صورت فایل PSD ذخیره می شود و به فرمت هایی نظیر PDF برای چاپ تبدیل می گردد.

همچنین بیشتر بخوانید:

طراحی حرفه ای کاتالوگ

طراحی هدر و فوتر؛ مهم ترین بخش های طراحی سربرگ در فتوشاپ

هدر و فوتر به عنوان مهم ترین بخش های طراحی سربرگ در فتوشاپ، نقش محوری در انتقال هویت بصری و برقراری ارتباط یک سازمان ایفا می کنند. هدر به عنوان اولین قسمتی که نظر مخاطب را جلب می نماید، اغلب شامل لوگو، نام شرکت و شعار سازمانی است. در مقابل، فوتر در پایین سربرگ قرار می گیرد و حاوی اطلاعات تکمیلی نظیر آدرس، شماره تماس، ایمیل و سایر داده های ارتباطی می باشد. فوتر باید به گونه ای طراحی شود که در عین حال ساده و سریع مطالعه شود و بی ازدحام و خوانا باشد. بنابراین، توازن ظریف میان جذابیت و اطلاعات کاربردی در سربرگ شکل می گیرد که بسیار حائز اهمیت است.

طراحی سربرگ با فتوشاپ

افزودن عناوین شماره، تاریخ و پیوست به سربرگ

آخرین مبحث در طراحی یک سربرگ درج سه عنوان شماره نامه، تاریخ و پیوست است. برخی از کسب و‌ کارها تمایل دارند که این سه عنوان در طراحی سربرگشان قرار گیرد تا دیگر نیازی به تایپ این موارد در فایل وورد خود نداشته باشند. برخی دیگر نیز معتقدند جهت داشتن تنظیمات دقیق تر، این عناوین را خود در فایل وورد تایپ کنند. چرا که معمولا از این عناوین در نامه استفاده می شود و برای پرینت اسنادی همچون قرارداد، پروپوزال، فاکتور و … به شماره نامه و موارد دیگر نیازی نیست. با این حال اگر شما قصد درج این عناوین در طراحی سربرگ با فتوشاپ را دارید بهتر است که آن ها را در محلی قرار دهید که کمترین فضا از برگه را به خود اختصاص دهد. همانند نوشته های دیگر جهت نوشتن این موارد نیز از ابزار Type Tool استفاده می شود. (منبع)

پیمایش به بالا