طراحی و چاپ نگاران

طراحی و چاپ سربرگ

سر برگ ها کاغذهایی با طراحی و چاپ ویژه هستند که به منظور نگارش نامه های رسمی استفاده می شوند. همه موسسات و شرکت های معتبر از سر برگ مخصوص به خود در مکاتبات رسمی بهره می برند. برای اینکه نامه های رسمی، سندیت داشته باشند حتما مفاد نامه در کاغذهای سربرگ دار نوشته می شود. چاپ سر برگ اداری برای هر موسسه ای به منزله یک سند هویتی مهم است.

سر برگ (Letterhead ) در مکاتبات اداری برای اشخاص حقیقی استفاده زیادی دارد. همه نوشته های روی سر برگ ها دارای اعتبار رسمی هستند و می توانند مورد سوء استفاده اشخاص سودجو قرار بگیرند. از این رو شرکت ها و موسسات سعی دارند از سربرگ های رسمی به صورت جدی محافظت کنند. به این ترتیب چاپ سر برگ اداری باید در مرکزی معتبر و دارای پیشینه مناسب، انجام شود تا در آینده مشکلاتی برای موسسه به وجود نیاید.

تاریخچه استفاده از سر برگ چندان طولانی نیست و به حدود 30 سال پیش بر می گردد. اما از روزهای نخست چاپ سر برگ تا به امروز همواره استفاده از آن در مکاتبات رسمی مورد توجه قرار گرفته است. جالب است بدانید که اولین سر برگ در مسابقات سالیانه طراحی مجله تایمز چاپ شد که با استقبال زیادی از سوی فعالین در صنعت چاپ مواجه شد.

چاپ سر برگ

نکات چاپ سر برگ اداری

با توجه به اینکه سر برگ به نامه های رسمی و اداری، اعتبار می بخشد لازم است تا در چاپ و طراحی آن دقت زیادی انجام شود. به طور معمول سر برگ ها در کاغذهای A4 یا A5 و به ندرت در سایز دیگری چاپ می شوند.

از نشان رسمی موسسه یا شرکت دینفع حتما در طراحی سر برگ استفاده می شود. لذا قبل از طراحی سر برگ حتما طراحی لوگوی اختصاصی انجام شده و به صورت قطعی از این لوگو به عنوان نشان رسمی موسسه استفاده می شود.

علاوه بر شرکت ها و موسسات همه اشخاص نیز می توانند با چاپ سر برگ اختصاصی خود، کسب و کارشان را اعتبار دهند. برای مثال در زیر گروه های مهندسی، پزشکی، وکالت و …. همواره مکاتبات روی کاغذهای سر برگ دار انجام می شود. در واقع داشتن دست خط روی برگه ای بدون سر برگ ارزش حقوقی و قانونی ندارد و این امر اهمیت چاپ سر برگ را نشان می دهد.

طراحی و چاپ سر برگ

از سر برگ ها در صدور پیش فاکتور و امور مالی نیز استفاده می شود. همچنین به منظور درج قراردادها برگه های سر برگ دار مناسب هستند. به طور کلی کاربردهای سر برگ بسیار بیش از آن چیزی است که عموم مردم تصور می کنند.

مشخصات و ویژگی های سر برگ اداری

مجموعه ای از اطلاعات در زمینه نام و فعالیت شرکت در سر برگ ها دیده می شود. علاوه بر لوگوی سازمانی، تاریخ، شماره پیوست و آدرس نیز در چاپ سر برگ لحاظ می شود. چاپ استاندارد و رعایت موازین طراحی در سر برگ الزامی است . معمولا از کاغذهای 80 گرمی یا 100 گرمی به منظور طراحی و چاپ سر برگ استفاده می شود. جنس متریال کاغذ نیز کتان یا کاغذ گلاسه می باشد.

انواع رنگی یا سیاه و سفید سر برگ سفارش داده می شود. به کار بردن رنگ های تیره نظیر سورمه ای ، سبز تیره، مشکی و … در چاپ سر برگ رایج تر است. چاپ سر برگ روی پاکت نامه و پوسترهای تبلیغاتی و … اندکی دشوارتر از چاپ سر برگ های معمولی بر روی کاغذ است.

آخرین مطالب

چاپ کارت ویزیت خاص

مشخصات انواع کارت ویزیت در صنعت تبلیغات

چاپ دیجیتال چه مزایایی دارد؟ در عصر دیجیتال هر روز شاهد نوآوری و ابداعی خاص در صنعت تبلیغات هستیم. شاید این موضوع کارایی کارت ویزیت های کاغذی و ساده قدیمی را کمرنگ کرده باشد اما دست اندرکاران حوزه طراحی و چاپ نیز همگام با تکنولوژی نوآوری های ویژه ای را عرضه کرده اند. چاپ انواع

Read More »
تفاوت ریسوگراف و دستگاه کپی

تفاوت ریسوگراف و دستگاه کپی

تفاوت ریسوگراف و دستگاه کپی دستگاه ریسوگراف و دستگاه کپی دو نمونه از پرکاربردترین چاپگرها در صنعت چاپ هستند. هر کدام از این دستگاه ها خروجی قابل قبولی دارند ولی نحوه استفاده و همچنین کیفیت و سرعت چاپ در هر دو دستگاه، یکسان نیست. با تمام شباهت هایی که دیده می شود تفاوتی هایی بین

Read More »
دستگاه چاپ ریسوگراف

چاپ ریسو گراف چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

چاپ ریسو گراف چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ صنعت طراحی و چاپ کشور همپای دیگر کشورهای جهان در حال پیشرفت و گسترش است. سالها از زمانی که بشر برای نخستین بار نسخه ای از انجیل را چاپ کرد، گذشته است و روزی نیست که شاهد نوآوری و ابتکاری تازه در این عرصه نباشیم. دستگاه

Read More »
انواع کاغذ در صنعت چاپ کتاب

آشنایی با انواع کاغذ در صنعت چاپ

آشنایی با انواع کاغذ در صنعت چاپ انواع کاغذ در صنعت چاپ به عنوان اصلی ترین عنصر شناخته شده است. تاکنون بیش از 3000 نوع کاغذ با مصارف گوناگون وارد بازار شده است.. قبل از سفارش چاپ سر رسید، پوستر تبلیغاتی، بنرهای بزرگ و …. در مورد نوع کاغذ و کیفیت آن تصمیم گیری می

Read More »
مراحل چاپ لیتوگرافی

لیتوگرافی چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ دارد ؟

لیتوگرافی چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ دارد ؟ لیتوگرافی همان چاپ سنگی است که در چاپ دیجیتال حذف شده است. البته هنوز هم از صنعت لیتوگرافی در چاپ افست استفاده می شود. چاپ لیتوگرافی عبارت از عملیات انتقال رنگ از صفحه های فلزی آلومینیومی به کاغذ است. برخی از دست اندرکاران صننعت چاپ

Read More »
چاپ انواع بروشور

بررسی انواع بروشور تبلیغاتی

بررسی انواع بروشور تبلیغاتی انواع بروشور از ابزارهای تبلیغاتی ارزان قیمت و موثر است. استفاده صحیح از بروشور تبلیغاتی موجب رونق کسب و کار و فروش بیشتر محصول می شود. برای اینکه بروشور مورد نظر دارای ویژگی های لازم باشد باید از قبل در مورد رایج ترین بروشورهای موجود در بازار، اطلاعاتی داشته باشید. به

Read More »
به بالای صفحه بردن