آشنایی با ماهیت چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و لمینت

اغلب دانشجویان مهندسی و شاغلین در رشته های عمران و معماری با پلات آشنایی دارند. همه نقشه های مهندسی روی پلات چاپ می شود و شاید این شائبه پیش آمده که چاپ پلات تنها برای امور مهندسی و چاپ نقشه به کار می رود. اگرچه بیشترین کاربرد پلات در پلان است ولی این همه چیزی نیست که از چاپ پلات و لمینت می توان انتظار داشت.

چاپ پلات چیست؟

برای چاپ تصاویر عریض در صنعت چاپ از پلات استفاده می شود. پلات روی کاغذ و با جوهر پایه آب، چاپ می شود. جنس متریال پایه پلات نوعی کاغذ ضخیم یا مقوا است که معمولا با روکش مقاوم سازی شده است. پلات چیزی بین بنر و پوستر به حساب می آید. در واقع هرگاه بخواهید روی متریال کاغذ، طراحی بزرگتر از یک پوستر را به کار ببرید، پلات پیشنهاد معقولانه تری است. از لحاظ بصری، چاپ پلات در فواصل نزدیک بسیار با کیفیت تر است.

تکنولوژی چاپ پلات را در دسته چاپ دیجیتال قرار دارد. ابتدا با دستگاه پلاتر روی متریال مختلف، چاپ انجام شده و سپس روی طراحی و چاپ اولیه با دستگاه لمینیتور، یک لایه مقاوم از جنس لمینت کشیده می شود. به این ترتیب کیفیت چاپ به مراتب افزایش یافته و در برابر رطوبت، پارگی و …. مقاوم می شود.

چاپ پلات چیست؟

کاربرد چاپ پلات و لمینت چیست؟

بیشترین کاربرد پلات در نقشه های ساختمانی است. مهندسین از پلات برای نمایش مقاطع عرضی پروژه های ساختمانی استفاده می کنند. پلات نقشه رایج ترین کاربرد این چاپ عریض داخلی است. اما ماهیت چاپ پلات و لمینت طوری است که در مواردی مثل تبلیغات و تزئینات نیز بسیار به کار گرفته می شود. هر گاه قصد معرفی محصولات مختلف را داشته باشید، پلات یکی از انتخاب ها است.

یکی دیگر از کاربردهای پلات، به عنوان قالب اصلی در چاپ افست است. در مواقعی که چاپ افست در تیراژ بالا انجام می شود، از یک نمونه چاپ پلات به عنوان قالب اصلی در دستگاه استفاده می شود. این بستگی به بودجه و هزینه صرف شده در پروژه طراحی و چاپ دارد.

اگر از دوست داران صنعت سینما باشید حتما پوسترهای فیلم ها را در پشت شیشه سینما دیده اید. پوسترهای نمایش فیلم ها برای تبلیغات و فروش فیلم به کار می روند. جالب است بدانید که این پوسترهای تبلیغاتی در اصل، با تکنولوژی چاپ پلات تولید شده اند و اصولا پوستر محسوب نمی شوند.

چاپ پلات و لمینت

از نظر اندازه و ماهیت، پلات بزرگتر از پوستر و با کیفیت تر از بنر است بنابراین برای کاربردهای داخلی می توان از پلات استفاده کرد. به این ترتیب شاید بتوان پلات را نوعی بنر داخلی نیز نامید. در مواردی که از چاپ پلات برای تبلیغات استفاده می شود می توان با روکش های لمینت روی طرح چاپی را پوشش داد. به این ترتیب طول عمر و زیبایی پلات نیز بیشتر می شود.

استفاده از پلات های تزئیناتی در دکوراسیون داخلی توسط طراحان حرفه ای بسیار رایج است. انواع پلات، قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند و این امر موجب سهولت طراحی و ابداع روش های خلاقانه ای در طراحی و چاپ پلات شده است.برای اطلاعات بیشتر مقاله چاپ سابلیمنشال را بخوانید.

نکته:

دستگاه های چاپ پوستر، قابلیت کار روی پلات را نیز دارند. ماهیت چاپ و شیوه کار در اصل تفاوتی ندارد. اما در انتخاب کاغذ یا مقوا، ابعاد متریال چاپ، روکش گذاری و ….. بین پلات و بنر تبلیغاتی یا پوسترها تفاوت زیادی دیده می شود.

پیمایش به بالا