چاپ سابلیمیشن برای چه کارهایی استفاده می شود؟

طراحی و چاپ یکی از گسترده ترین صنایع در جهان است. چاپ بر روی کاغذ تنها نمونه ای از کاربردهای متنوع صنعت چاپ است. از نظر فنی و تکنیکی امکان چاپ بر روی هر متریالی وجود دارد. به مدد پیشرفت تکنولوژی و استقاده از دستگاه های پیشرفته در صنعت چاپ کشور، هر روز شاهد فعالیتی نوظهور در این عرصه هستیم. چاپ سابلیمیشن یکی از جدیدترین روش های چاپ در دنیاست که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

اصطلاح sublimation printing اشاره به نوعی تکنیک چاپی دارد که از آن برای چاپ، روی سطوح مختلف استفاده می شود. در واقع متریال سطح چاپ تنها انواع کاغذ نیست. پس از ابداع این شیوه هیچ محدودیتی برای چاپ روی پارچه، چوب، سنگ، فلز، سرامیک و …. وجود ندارد. با توجه به گستردگی سطوح چاپ در این روش، استقبال زیادی از آن شده است! زیرا محدودیت ها برداشته شده و تنوع زیادی در کارهای چاپی به وجود آمده است.

دستگاه چاپ سابلیمیشن

رایج ترین کاربردهای چاپ سابلیمیشن چیست؟

عدم محدودیت سطوح چاپ در تکنولوژی سابلیمیشن امکان انجام تبلیغات به شکل گسترده تری را فراهم آورده است. چاپ سررسید، چاپ کارت ویزیت، پوسترهای تبلیغاتی، بنرهای اختصاصی و …. اغلب روی متریال کاغذی انجام می شود اما برای چاپ روی سطوح غیر کاغذی دستگاه های مخصوص چاپ در سابلیمیشن به کار گرفته می شوند.

برخی از رایج ترین موارد استفاده از این نوع چاپ عبارتند از:

چاپ روی پارچه

چاپ روی تیشرت و انواع پارچه با استفاده از دستگاه سابلیمیشن یکی از محبوب ترین نمونه های چاپ روی سطوح مختلف است. کیفیت چاپ روی پارچه در حد قابل قبولی است. شستشو و رطوبت موجب از بین رفتن رنگ ها نشده و چاپ به مرور از بین نمی رود. طراحان مد و فشن استقبال زیادی از این تکنولوژی دارند ولی بیشترین به کارگیری چاپ روی تیشرت در موارد تبلیغاتی است.

برخی از نمونه های چاپ روی پارچه اینها هستند:

  • چاپ روی پرده
  • پارچه رو مبلی
  • چاپ روتختی
  • چاپ کوسن
  • چاپ لوگو و شماره روی لباس ورزشی
چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن روی لیوان

تکنولوژی های جدید این امکان را فراهم آورده که بر روی کلیه سطوح غیر مسطح نیز بتوان طرح مورد نظر را انتقال داد. یک نمونه بسیار جالب از سابلیمیشن مربوط به چاپ روی ماگ های سرامیکی است. در واقع سطوح مدور و حجیم هم می توانند به این طریق، کار شوند. در این خصوص دستگاه های چاپ به کار گرفته با آنچه که در شیوه های رایج استفاده می شود، تفاوت زیادی دارد. شیوه چاپ و نوع اجرای رنگ و …نیز قابل مقایسه با روش های قدیمی تر نیست. چاپ تزئینی روی بشقاب و ظروف از دیگر نمونه های این شیوه نوین است.

چاپ روی چوب و mdf

با استفاده از دستگاه چاپ سابلیمیشن می توان روی هر متریال، کار چاپ انجام داد! علاوه بر چاپ روی پازل، انواع متریال چوب و ام دی اف نیز، قابلیت چاپ با شیوه ذکر شده را دارند. این تکنولوژی بارار کار جدید برای بسیاری از صنایع ایجاد کرده است.برای اطلاعات بیشتر مقاله چاپ رسیو گراف را بخوانید.

مزایای چاپ سابلیمیشن

  • کیفیت بالا
  • ثبات رنگ ها
  • امکات چاپ روی همه سطوح
  • امکان چاپ تک و تیراژ
  • ارزان قیمت

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

مطالب پر بازدید

همه مطالب

پیمایش به بالا