رنگ های جذاب در تبلیغات چاپی | هزینه چاپ رنگی در تبلیغات چاپی

کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی یک رسانه ضبط است که با گرمای چاپگر حرارتی چاپ می شود. هنگامی که ناحیه انتخاب شده از  این کاغذ، از روی صفحه چاپ عبور می کند، تصویر با استفاده از گرما و بدون جوهر چاپ تولید می شود. تصویر از طریق انتقال مستقیم گرما (انرژی حرارتی) به کاغذ حرارتی ایجاد می‌شود.

کاغذ حرارتی دارای پوششی است که با قرار گرفتن در معرض گرما، رنگ آن به سیاه تغییر می‌کند. برای ثبت اطلاعات روی این کاغذ، نیازی به نوار جوهر، تونر یا کارتریج جوهر نیست. چاپ حرارتی با چاپگرهای کوچک و فشرده انجام می شود که نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند. آنها به دلیل قابلیت اطمینان و راحتی بالا به طور گسترده در بسیاری از کاربردها مانند برچسب ها، بلیط ها، رسیدهای POS نمودارهای پزشکی استفاده می شود.

ساختار کاغذ حرارتی

ساختار کاغذ حرارتی از کاغذ پایه و چند لایه پوشش مخصوص تشکیل شده است. در سمت سطح بالا، لایه پیش پوشش و لایه حرارتی پوشش داده می شوند. اولین لایه، کاغذ پایه است که به طور ویژه برای فناوری کاغذهای حرارتی توسعه یافته است. کاغذ پایه توسط یک لایه حرارتی پوشش داده شده است.

لایه پیش روکش: لایه پیش پوشش عایق حرارتی، صافی، یکنواختی و لنگر انداختن لایه حرارتی را بهبود می بخشد.

لایه حرارتی: هدف این لایه تولید تصاویر با واکنش حرارتی است. در عمل، کاغذ حرارتی در مناطق گرم شده به دلیل وجود این لایه با مواد شیمیایی مانند رنگ، توسعه دهنده و حساس کننده سیاه می شود.

کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی روکش شده

زمانی که به دوام بالای تصویر چاپ حرارتی نیاز است، یک روکش روی لایه حرارتی اعمال می شود که کاغذ حرارتی روکش شده را تشکیل می دهد. همچنین، لایه پشتی را می توان برای بهبود چاپ پذیری و محافظت از سمت معکوس در برابر چسب پوشش داد.

لایه روکش: لایه رویی را در برابر آب، روغن، حلال، رطوبت، خراش و غیره محافظت می کند.

لایه پشتی: لایه پشتی برای رفع پیچش، درمان با الکتریسیته ساکن و ایجاد مانع پشت در برابر چسب اعمال می شود.

ویژگی کاغذهای حرارتی

عملکرد اصلی کاغذ حرارتی،  نحوه چاپ حرارتی آن است. به همین دلیل است که در ویژگی های کاغذهای حرارتی علاوه بر خواص معمولی کاغذ مانند گرماژ، ضخامت یا استحکام، کیفیت چاپ حرارتی و پایداری تصویر مهم است. ضمن آنکه قابلیت چاپ اولیه با روش های چاپ معمولی مانند Flexo یا Offset نیز برای این کاغذ مورد نیاز است.

خواص کلی کاغذ حرارتی شامل موارد ذیل است.

خواص جذب: آب، روغن، جوهر چاپ

خواص اساسی: گرما، ضخامت، رطوبت

خواص مقاومتی: استحکام کششی و پارگی، ازدیاد طول

ویژگی های سطح: روشنایی، تیرگی، سفیدی، صافی/زبری، استحکام سطح

کاغذ حرارتی

مشخصات کاغذهای حرارتی

در کاغذ حرارتی ، پایداری تصویر به این اشاره دارد که چاپ حرارتی در شرایط صحیح چند سال قابل خواندن خواهد بود. در مشخصات کاغذهای حرارتی، چگالی یک مقدار نوری است که از تصویر چاپ شده حرارتی اندازه گیری می شود. ضمن آنکه حساسیت استاتیکی نشان می‌دهد که تصویر حرارتی در چه دمایی شروع به فرمول ‌بندی می‌کند.

حساسیت استاتیک پایین نیز به این معنی است که تصویر حرارتی در دماهای بالا شروع به فرمولاسیون می کند. حساسیت استاتیکی بالا به نوبه خود تصویربرداری حرارتی در دماهای پایین را بیان می کند. اگر از کاغذ حرارتی در شرایط دمای بالا استفاده شود، حساسیت استاتیکی یک ویژگی بسیار مهم است.

این در حالی است که حساسیت دینامیکی نشان می دهد که کاغذهای حرارتی با چه سرعتی و با چه سطح انرژی قابل چاپ است. اساساً حساسیت دینامیکی بالاتر برابر با کیفیت بهتر است.

تفاوت بین کاغذ حرارتی و کاغذ معمولی

تفاوت بین کاغذ حرارتی و کاغذ معمولی روشن است. زیرا با مخلوطی از رنگ و مواد شیمیایی پوشانده شده است. هنگامی که رنگ در بالای نقطه ذوب گرم می شود، رنگ به مواد شیمیایی واکنش نشان می دهد و باعث تغییر شکل رنگی می شود  که معمولا سیاه اما گاهی اوقات آبی یا قرمز است. هد چاپ در دستگاه قادر است نواحی صحیح کاغذ را گرم کرده و آن را خوانا کند.

کاغذ حرارتی شامل سه لایه است، اگرچه با نگاه کردن به آن متوجه نمی‌شوید. لایه پایه به عنوان یک عنصر اتصال ساخته شده از نشاسته، ژلاتین و نمک های قلیایی عمل می کند. این لایه اجازه می دهد تا گرما از کاغذ عبور کند. لایه فعال، حاوی مواد شیمیایی است که توسط آن، کاغذ به گرما واکنش نشان می دهد. یک لایه محافظ اضافی به جلوگیری از محو شدن کاغذ کمک می کند.

تفاوت قابل توجهی در احساس کاغذ وجود دارد. کاغذ حرارتی تا حدودی سطح صافی دارد و نوشتن روی آن با خودکار دشوار است و معمولاً خراش روی ناخن می تواند باعث ایجاد لکه سیاه روی سطح کاغذ حرارتی شود. استفاده از کاغذهای حرارتی در یک چاپگر معمولی توصیه نمی شود.

کاغذ حرارتی برای کار در چاپگرهای حرارتی طراحی شده است که به جای جوهر از گرما استفاده می کنند. همچنین نازک تر و لغزنده تر است. بنابراین، یک چاپگر معمولی احتمالاً نتایج خوبی ایجاد نخواهد کرد. همین امر در مورد استفاده از کاغذ معمولی در چاپگر حرارتی نیز صدق می کند. می توانید اطلاعاتی کامل از نگاران در این خصوص دریافت کنید.اگر به این مطلب علاقه داشتید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله چاپ کاغذNCRرا از دست ندهید.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی برای شما

کاغذ NCR
مقالات
هما ادهمی

معرفی کاغذ NCR

معرفی کاغذ NCR | هزینه چاپ کاغذ NCR عبارت کپی کربن معنای خود را از کاغذ کربن دریافت می کند.

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا