آشنایی با انواع کاغذ در صنعت چاپ

انواع کاغذ در صنعت چاپ به عنوان اصلی ترین عنصر شناخته شده است. تاکنون بیش از 3000 نوع کاغذ با مصارف گوناگون وارد بازار شده است.. قبل از سفارش چاپ سر رسید، پوستر تبلیغاتی، بنرهای بزرگ و …. در مورد نوع کاغذ و کیفیت آن تصمیم گیری می شود. برخی کاغذها ارزان قیمت تر هستند و به صورت رولی تولید شده اند. در صورتی که کاغذهای گرانقیمت تر با کیفیت بسیار بالاتر نیز برای موارد خاص موجود می باد.

انواع کاغذ در صنعت چاپ کدامند؟

کاغذهای بهداشتی، مقواهای بسته بندی، کاغذهای گرافیکی و حتی کاغذهای صنعتی برای مصارف الکتریکی نیز در صنعت چاپ مورد استفاده فراوانی دارند. رایج ترین کاغذهایی که هم اکنون در چاپخانه ها استفاده می شوند با توجه به نوع سفارش یکی از این کاعذها هستند:

انواع کاغذ در صنعت چاپ

Paper News Print

این کاغذها قیمت ارزان تری دارند و برای چاپ در مقادیر بالا بسیار مقرون به صرفه هستند. در عرف رایج به این متریال کاغذ روزنامه ای می گویند که به شکل ورق های بزرگ یا رول تولید می شوند. قدرت جذب رنگ بالا از خصوصیات کاغذ روزنامه ای است.

Writing Paper از انواع کاغذ در صنعت چاپ

این متریال به کاغذ تحریری شهرت دارد و برای چاپ سر برگ و نوشتن مناسب است. گرماژ کاغذ بین 70 تا 100 گرم است و برای چاپ افست بسیار مناسب می باشد.

Coated Paper & Board – Matt & Glossy

کاغذهایی با پوشش براق یا مات که به کاغذ گلاسه شهرت دارند برای چاپ رنگی مناسب تر هستند. پوشش رنگی صاف و یکنواختی را می توان روی انواع گلاسه مات و براق اجرا کرد. در انواع با کیفیت تر گرماژ گلاسه به 300 هم می رسد.

انواع کاغذ در صنعت چاپ کتاب

Carbonless Paper

این کاغذهای خود کپی برای انتقال نوشته های دستی روی صفحه بعدی مناسب هستند. در واقع جنس این کاغذهای با کاربن تفاوت دارد ولی عملرکد هر دو تقریبا یکسان است. برخی از نسخه های پزشکی و دفترچه بیمه ها دارای برگ های خود کپی هستند.

انواع کاغذ در صنعت چاپ : Bible Paper

این کاغذها را با نام کاغذ هندی یا کاغذ انجیلی می شناسند. برای چاپ کتاب هایی ارزشمند و قطور معمولا از این نوع کاغذ استفاده می شود.

Index Board

این کاغذ نوعی مقواست که برای چاپ کارت ویزیت به کار می رود. نوعی از این مقوا به صورت یک طرف سفید و طرف دیگر طوسی یا کرم نیز وجود دارد که از اولی برای چاپ جعبه بسته بندی استفاده می شود ولی کاغذهای پشت کرم در ساخت جعبه های دارویی و بهداشتی مورد مصرف بیشتری دارد.

Kraft Paper

کاغذ کرافت همان کاغذ کاهی معروف است که با رنگ تیره تر در بازار موجود است. این کاغذ سفید نیست و برای بسته بندی و کارهای فانتزی به کار می رود. در مقایسه با کاغذ تحریر و …. جنس کاهی مقاوم تر است.برای اطلاعات بیشتر به مقاله طراحی و چاپ مجله سر بزنید.

انواع کاغذ و مقوای فانتزی نیز در بازار موجود است که دارای تنوع رنگی و بافت زیادی است. استفاده از این کاغذها در صنعت چاپ و طراحی بیشتر جنبه نمایشی دارد و به صورت محدود در موارد خاص استفاده می شود. برخی دیگر از کاغذهای پر کاربرد در صنعت چاپ عبارتند از:

  • انواع کاغذ پلاستیکی
  • کاغذهای پشت چسب دار
  • کاغذ کارتریج
  • کاغذ شیمیایی
  • کاغذ غیر اسیدی

print paper

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

مطالب پر بازدید

پیمایش به بالا