دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال حوزه نسبتاً جدیدی از بازاریابی است که هدف آن توسعه حضور دیجیتال یک تجارت و پشتیبانی از برند در خروجی های مختلف آنلاین است(همچنین انتقال به جهان آفلاین). تیم های حرفه ای بازاریابی در فعالیت های مختلفی در چشم انداز دیجیتال درگیر می شوند. شامل:

  • محتوا (پست های بلاگ، مقالات، کاغذهای سفید، مطالعات تحقیقاتی، کتاب های آنلاین، کپی صفحه فروش، خبرنامه های ایمیل، کمپین های رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی، جستجوگرها)
  • خلاقیت (عکس های مرتبط و تصاویر موضوعی برای محتوا، نمودارها، اینفوگرافیک، ویدیوها)
  • آمار (تحلیل ها، شاخص های کلیدی عملکرد KPIs، آرمان ها و اهداف، مراحل تبدیل، ارزش طول عمر مشتری در بازاریابی (Customer LTV

شرکت های بزرگ ساختار کمپین های بازاریابی چشمگیر و موفقی دارند که چشم انداز بازاریابی سنتی را با تبلیغــات، حضور مجازی در رخدادها ( مثل اسپانسر ها، سخنران ها، داوطلبان)، روابط عمومی و سایر کمپین های مجازی ترکیب می کنند.

بازاریابی دیجیتال می تواند و باید در سازمان های با ابعاد مختلف به استخدام گرفته شود- از بازارهای انفرادی و پروژه های بر حسب سفارش تا تجارت های کوچک و متوسط تا شرکت های بزرگ. هنر بنا کردن هویت سازمانی یا حتی یک برند شخصی به موفقیت و خلاقیت استراتژی های بازاریابی آنلاین بستگی دارد.        نسل جوان امروز بزرگترین گروه مصرف کنندگان آنلاین هستند. بر طبق بخشی از تحقیق انجام شده ای که نشان می دهد آنها در طی 24 ساعت 223 دقیقه با گوشی موبایل خود مشغولند و بطور تقریبی 18 ساعت در روز مدیا مصرف می کنند.

حالا نسل z نیز در حال پیوستن به لشگر دیجیتال می باشد – از نوجوان ها تا سن 22 سالگی امروزه کاربران کانال های مختلفی مانند اسنپ چت و اینستاگرام هستند برای ارتباط برقرار کردن و شکل دادن نظراتشان نسبت به دنیای پیرامونشان و مسائلی که برایشان اهمیت دارند.

بازاریابان حرفه ای می توانند بازار هدف خود را شناسایی کرده و استراتژی حساسی بر پایه محصولات یا خدمات خود بسازند. این می تواند برای همه تجارت هایی که جویای رشد و تثبیت قلمرو در میان رقبایشان می باشند کاربرد داشته باشد.

علاوه بر این، یک بازاریاب دیجیتال با تجربه می تواند برای هر نوع تجارتی مفید باشد. این مسئله به مشاوران حرفه ای که از سازمان های مختلف پشتیبانی و حمایت می کنند اجازه می دهد تا انعطاف پذیر باشند و قادر به عرضه محصولات و خدمات حرفه ای خود به هر تجارتی باشند.

پایان منفی بازاریابی دیجیتال (آنلاین) فقدان اسلوب و ساختار است.

این روزها هر کسی می تواند به راحتی خدمات بازاریابی ارائه دهد. هیچ دوره های شامل گواهینامه رسمی یا برنامه های آموزشی که توسط دنیای شراکتی اتخاذ شده باشند وجود ندارد. هر نوجوانی می تواند خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی یا محتوا نویسی و مضمون سازی پیشنهاد بدهد – بدون داشتن پیشینه مناسب یا تجربه واقعی.

بیشتر سازمان ها همچنین با شاخص های کلیدی عملی برای تجارتشان در کشمکش و تقلا هستند. راحت بگویم رشد میزان پست های بلاگ بر روی سایت شما و یا افزایش تعداد دنبال کنندگان تاثیر مستقیمی بر روی فروش یا درآمد تبلیغاتی شما ندارد.

بعنوان مثال، یک فروش آنلاین مرسوم معمولاً از طریق سه عامل زیر شکل می گیرد:

1- ترافیک                                                                                                                            2- نرخ های تبدیلی                                                                                                                  3- هزینه

افزایش ترافیک ممکن است شبیه راهی طبیعی برای رشد فروش یک تجارت بنظر برسد. اگرچه، معادله پیچیده تر از این حرف هاست. ترافیکی که مخاطب درست را در گام درست سفر خریدار هدف قرار ندهد به فروش منجر نخواهد شد و نرخ های تبدیلی را کاهش خواهد داد.

در حقیقت، کاهش ترافیک ممکن است درآمد کل را افزایش دهد. کمپین هایی که بهتر هدف گذاری شده اند می توانند فروش یک تجارت را دو تا سه برابر نمایند، در هر صفحه هزینه های اضافه را کاهش می دهند، و نمایش در رتبه بندی های SERP (صفحات نتایج موتور جستجو ) را افزایش می بخشند.

این فرایند پیچیده تحقیقات و تجربه بسیاری نیاز دارد با کمپین های مختلفی که پیش از این برای سایر تجارت ها تنظیم و اجرا شده است. از آنجایی که تعداد بازاریابان دیجیتال در کل زیاد نیست، شرکت های تجاری در نهایت از میان فارغ التحصیلان اخیر یا دستیاران بازاریابی نیرو استخدام می کنند و به آنها برای افزایش ردپای آنلاین یک تجارت تکیه می کنند.

یا حتی بدتر از آن، روی آژانس های آنلاین که بصورت موردی راه حل های بازاریابی پیشنهاد می دهند حساب می کنند بدون آنکه از آنها ارائه مطالعات و بررسی مورد خود را طلب کنند و یا سابقه موفقیت آنها را بدانند.

برای همین، بازار اشباع شده است توسط افرادی که بدون مدرک اعمال نفوذ می کنند و بازاریابان آنلاین ناموفقی که اغلب از پس یک وظیفه کاری بر نمی آیند.

در کل، بازاریابی دیجیتال برای هر تجارتی حیاتی است. بیشتر بازاریابان خود-آموخته دارای تجربه عملی نیستند که به آنها اجازه دهد خدمات حرفه ای را ارائه دهند که بر یک تجارت تاثیرگذار باشد. مشتریان نیز نسبت به این موضــوع نا آگاه  هستند و توقع دارند بسرعت با هزینه کم به نتیجه برسند.

فقدان استانداردسازی یا بهترین ممارست های آنلاین منجر به یک فضای دیجیتال بی نظم با حجم زیادی از مشتریان ناراضی می گردد.

تازه فارغ التحصیلانی که به بازاریابی دیجیتال علاقمند هستند می توانند با ملحق شدن به سازمان های خوشنام و یادگیری از بازاریابان با تجربه موفق بشوند. در کنار آن مطالعه درباره چشم انداز بازاریابی به طور خارق العاده ای به همان میزان مفید خواهد بود.

تجارت های مختلف می توانند از استراتژی های مختلف بهره ببرند (بسته به جایگاه، مخاطب هدف، و رقیبان آنها) و کارکردن با تجارت های مختلف اغلب به آزمودن استراتژی های متنوع و اندازه گیری نتایج هر کمپین کمک می کند.

لطفاً هر کتاب الکترونیک درباره بازاریابی دیجیتال و هر کلاس آنلانی را بر ندارید. اکثر آنها با دقتی طراحی شده اند که مخاطبان زیادی را جذب کنند که هزینه برای مفروضات غلط و آمار قلابی بپردازند.

 

پیمایش به بالا