طراحی و چاپ نگاران

چاپ فولدر، بهترین روش معرفی محصولات و خدمات

چاپ فولدر در واقع همان چاپ پوشه است که در گذشته استفاده می­شد و امروزه به شکل مدرن و جدید چاپ می­شود. فولدر (  folder ) نام لاتین پوشه است که تصاویر و نوشته ­های مورد نظر بر روی مقوای آن چاپ می­شود.

فولدر چیست؟

فولدر، یک کاغذ گلاسه یا مقوای 2 لتی بوده که به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، جهت نگهداری و ارائه کاتالوگ­های چاپ شده کاربرد دارد. معمولا صاحبان مشاغل جهت ارائه پروپوزال، کاتالوگ­های چاپ شده به صورت تک برگ یا لت­های تبلیغاتی، لیست قیمت و انواع پیش نویس قرارداد به مشتریان، از این پوشه­های تبلیغاتی استفاده می­کنند. همچنین چاپ فولدر به صورت اختصاصی با شکل­های زیبا و متفاوت می­تواند نقش مهمی در تصمیم­گیری افراد در رابطه با کسب و کار و برند مورد نظر داشته باشد.

فولدر چیست

چاپ فولدر

برای چاپ این پوشه­ های تبلیغاتی هیچ گونه محدودیتی در شکل، تعداد لت و یا سایز آن­ها وجود نداشته و حتما می­بایست از کاغذهایی با گرماژ بالا استفاده کرد. همینطور در طراحی و چاپ فولدرهای سفارشی، می­توان فضایی را جهت نگهداری سی دی، کارت ویزیت و… در نظر گرفت.

ذکر این نکته ضروری است که در طراحی و چاپ، امکان برش منحصر به فرد و اختصاصی با در نظر گرفتن نوع خدمات و محصولات و همچنین لوگو، وجود دارد.  

چاپ فولدر مقوایی

برای ما معمولا فولدر یا پوشه جهت نگهداری تعدادی برگه و کاتالوگ ­های کم حجم کاربرد دارد که کمک می­کند برگه ­ها تا نشوند و آسیب نبینند. با کمک فولدرهای مقوایی می­توان برگه­ هایی مثل صورت جلسه، لیست قیمت، اوراق اداری، برگه­ های گزارش، پروپوزال و… را نگهداری کرد؛ همینطور می­توان آن­ها را به صورت منظم دسته بندی و جابجا کرد و به اشخاص ارائه داد. این شیوه ارائه برگه ­ها در جلسات اداری، در واقع نظم و هویت سازمانی را بیان کرده و نشانه احترام گذاشتن به طرف مقابل می­باشد.  علاوه بر این موارد، استفاده از فولدر و این نحوه ارائه و پرزنت کردن، در نظر مخاطبان جلوه بسیار خوبی دارد و تاثیر به سزایی در تصمیم­گیری در رابطه با برند مورد نظر خواهد داشت. در واقع زمانی که مراجعه کنندگان، اصول­ مندی و نظم را در شرکت ببینند، به پیشرفت و موفقیت برند کمک زیادی شده و احتمال همکاری و خرید افزایش خواهد یافت.

فولدر مقوایی

نقش فولدرهای تبلیغاتی در کسب و کار

در صنعت بازاریابی و تبلیغات، تمامی سازمان­ها و مشاغل به دنبال روش­هایی برای جذب مشتری هستند که یکی از این موارد چاپ فولدر تبلیغاتی می­باشد. به علت کاربردهای فولدر تبلیغاتی در زندگی روزمره، ممکن است دست به دست بچرخد و باعث آشنایی بیشتر  افراد با برند مورد نظر و نوع خدمات آن شود. این مورد یکی از اصلی­ترین جنبه ­های تبلیغاتی سفارش و خرید فولدر به حساب می­آید.

چاپ فولدر یا پوشه، چاپ لت­هایی از کاغذ ضخیم بوده که قسمتی از آن جهت نگهداری اوراق در نظر گرفته می­شود و تعدادی برگه را به راحتی در خود نگه میدارد.

چاپ فولدر مقوایی

اندازه های فولدر

فولدرهای مقوایی از نظر اندازه و شکل محدودیتی ندارند. نکته قابل توجهی که در طراحی فولدر باید در نظر داشت این است که تعدادی کاغذ A4 را بتوان به راحتی داخل آن قرار داد و همینطور دورریز کمتری در مقوا ایجاد کرد.

معمولا طراحی قابل فولدر به گونه­ای است که تمام اجزای آن در یکدیگر قفل شده و بدون آن که به چسب و صحافی نیاز داشته باشد، وضعیت پایداری ایجاد می­گردد.

طراحی و چاپ فولدر به صورت حرفه ای

ابتدا باید یک طرح مناسب جهت چاپ بر روی فولدر را انتخاب کرد. در صورتی که قالب آماده یا طرحی خاص مورد نظر باشد، می­توان چاپ پوشه را بر اساس همان طرح سفارش داد و در غیر این صورت جهت چاپ اختصاصی، باید سفارش طراحی آن داده شود. تصویر مورد نیاز برای چاپ می­تواند تصویر دلخواه مشتری، تصویر محصول مورد نظر، اطلاعات و راه­های ارتباطی باشد. فرآیند طراحی و چاپ با توجه به مورد استفاده فولدر، در هر دو طرف داخل و خارج آن قابل انجام است.

طراحی فولدر

طراحی فولدر

اصول طراحی یک فولدر تبلیغاتی با طراحی فولدرهای سازمانی و اداری بسیار متفاوت بوده و باید در زمان طراحی، نوع کاربرد آن را در نظر گرفت.  همچنین در صورتی که یک سازمان یا شرکت تصمیم به تهیه ست اداری داشته باشد، می­توان طراحی فولدر را مطابق با ست اداری سفارش داد و با ترکیب ­بندی­های یکسان و مشابه چاپ کرد؛ به این ترتیب زمانی که سربرگ­ها در فولدر قرار می­گیرند، با یکدیگر هماهنگ خواهند بود. طراحی فولدر به صورت حرفه­ای و خوش رنگ و جذاب، جلب توجه زیادی می­کند و بیانگر هویت سازمانی می­باشد. 

توجه داشته باشید نیازی به انتخاب گرانترین کاغذ نیست ولی بروشور بی‎کیفیت (از نظر کیفیت مواد) نتیجه خوبی به همراه نمی‎آورد.

طراحی فولدر حرفه ای

چاپ فولدر اختصاصی

علاوه بر تهیه تصویر برای چاپ فولدر، شکل و ظاهر آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. فولدرها معمولا دو لت یا سه لت دارند که به اندازه کاغذ A4 و یا خشتی سفارش داده می­شوند. نحوه باز شدن لت­ها را می­توان به صورت عمودی یا افقی در نظر گرفت.

چاپ فولدر اختصاصی

علاوه بر این موارد داخل فولدرها را می­توان به صورت اختصاصی چاپ کرد و یا خدماتی از جمله نقره کوبی، طلا کوبی،  برجسته سازی، یو وی موضعی و … بر روی آن انجام داد. همانطور که گفته شد، فضایی جهت نگهداری سی دی یا کارت ویزیت نیز در آن جاگذاری شده تا در زمان نیاز به ارائه مدارک بیشتر، فولدر گنجایش آن­ها را داشته باشد. این موارد تاثیر زیادی در اصول طراحی و فرآیند چاپ اختصاصی پوشه خواهند داشت.

فولدر های تبلیغاتی

شیوه چاپ پوشه یا فولدر:

بعد از آماده سازی طرح مورد نظر برای فولدر، تصویر در ابعاد و اندازه دلخواه مشتری بر روی کاغذهای ضخیم چاپ خواهد شد. از جمله پرکاربردترین انواع کاغذها، می­توان به کاغذ گلاسه 300 گرم اشاره کرد. این کاغذ، ضخامت زیادی داشته که باعث می­شود تا به برگه­ هایی که داخل پوشه قرار گرفته ­اند، آسیبی وارد نشود و در اثر استفاده مکرر زود خراب نخواهد شد. جهت افزایش مقاومت ساختار فولدر، پوشش­هایی با جنس­های مختلف بر روی آن کشیده می­شود و به این ترتیب پوشه به سادگی صدمه نمی­بیند

انواع روکش ها:

 • سلفون براق و مات
 • ورنی یا افست
 • سلفون طرح­دار
 • یو وی موضعی ساده
 • یو وی مات و براق
 • یو وی موضعی شنی
 • یو وی موضعی ساده
 • یو وی موضعی اکلیلی

هزینه چاپ فولدرهای مقوایی به عواملی مانند گرماژ فولدر، جنس و خدمات انجام شده پس از چاپ بستگی دارد. انجام این خدمات که به انتخاب مشتری است و دلخواه بوده، شامل موارد زیر می­باشد:

 سلفون کشی، برش­های خاص، یو وی موضعی، انتخاب ابعاد نامتعارف، نقره کوبی، طلا کوبی، چاپ داخل فولدر، برجسته سازی و … که باعث افزایش قیمت فولدر خواهد شد.

برای چاپ نفیس و خاص، بیشتر از چاپ طلا کوب استفاده می­کنند. نوار طلا کوب در رنگ­های متنوع موجود بوده که رنگ­های طلایی، نقره­ای، مسی، سرمه­ای، سفید، مشکی، قرمز و صدفی بیشترین کاربرد را دارند.

انواع روکش هاسایزهای استاندارد فولدر تبلیغاتی

معمولا طراحی و چاپ فولدرها با استفاده از سایزهای استاندارد و متعارف انجام می­گیرد اما می­توان از سایزهای خاص نیز با توجه به نوع کاربرد آن­ها استفاده کرد.

سایزهای استاندارد فولدر:

 • A4 = 22 * 31 cm
 • B4 = 25 * 35 cm
 • A5 = 16 * 22 cm
 • B5 = 18 * 25 cm
 • سایز خشتی بزرگ= 23 * 23 cm
 • سایز خشتی کوچک = 19 * 19 cm
 • سایز پالتویی= 14 * 19 cm

هزینه ساخت و طراحی فولدر

قیمت فولدرهای تبلیغاتی به ابعاد و اندازه آن­ها نیز بستگی دارد. معمولا از فولدرهای A4، به دلیل کاربرد زیادی که دارند، جهت سفارش استفاده می­شود.

 ساخت و تولید فولدر در تیراژ بالا با استفاده از دستگاه چاپ افست انجام می­شود. چاپ افست یکی از جدیدترین انواع چاپ بوده که از سرعت  و کیفیت بالایی برخوردار است. در صورتی که تعداد سفارشات کم باشد، فولدرها با استفاده از چاپ دیجیتال آماده خواهند شد. البته این روش جهت خرید فولدر مقرون به صرفه نبوده و قیمت چاپ برای هر یک عدد پوشه، بیشتر خواهد شد.    

مزیت های چاپ پوشه های تبلیغاتی:

 • روشی سریع برای تبلیغات و معرفی بازار کار مورد نظر
 • نگهداری کاتالوگ و برگه ­ها
 • حفاظت از برگه­ ها در برابر آسیب و صدمه
 • مقاوم و امکان استفاده مکرر
 • امکان طراحی و چاپ اختصاصی انواع فولدر

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
به بالای صفحه بردن