چاپ دیجیتال چیست؟

تعریف چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یکی از انواع چاپ است که چاپ فوری هم نامیده می شود.

 چاپ دیجیتال یک چاپ مقرون به صرفه در تیراژ پایین است که برای چاپ بسیاری از انواع کاتالوگ، بروشور، کتاب و کارهای  چاپی و تبلیغاتی دیگر نیز به کار می رود.

سرعت این نوع چاپ به این خاطر است که برخلاف چاپ افست بدون بستن هیچ فرم چاپی و یا زینکی، طرح روی کاغذ، چاپ می شود. البته این نوع چاپ، دارای ویژگی های مثبت و منفی می باشد.

چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال، تصویر به طور مستقیم بر روی کاغذ چاپ می شود

شما با استفاده از این موضوع می توانید، آن را با هر نسخه چاپی تغییر دهید، به عنوان مثال برای جایگزین کردن متن یا تصویر درهنگام چاپ، بدون متوقف کردن ماشین چاپ می توانید تصویر خود را تغییر دهید.

البته باید بدانید که چاپ دیجیتال یک کار سفارشی و هزینه بر برای کارهای با تیراژ بالا است. این نوع سفارشی چاپ بر اساس تغییر داده ها و تصاویر درخواستی شما در سفارش های تیراژ پایین به صرفه است.

در نهایت، چاپ دیجیتال با توجه به تیراژ انتخابی شما در کامپیوتر بدون توقف انجام می شود.

 سرعت بالای کار هم به همین دلیل است که شما هر زمان که بخواهید می توانید تیراژ و همچنین جزئیات کار چاپی خود را بدون توقف ماشین چاپ تغییر بدهید.

حتما بخوانید : چاپ کاتالوگ

چاپ دیجیتال چگونه کار می کند؟

انواع مختلف چاپگرهای دیجیتال با استفاده از فرآیندهای مختلف وجود دارد:

چاپ جوهرافشان

چاپگر جوهر افشان با استفاده از ابزاری به نام جت، جوهر را بر روی کاغذ می افشاند و  جت موجود در دستگاه با استفاده از یک کمپرسور جوهر را پمپاژ می کند، این پدیده را می توان به صورت حرارتی یا مکانیکی تولید کرد. فرایند چاپ دیجیتال به صورت پیوسته  و با سرعت بالا انجام میشود.

البته در نظر داشته باشید که چاپ جوهرافشان با کیفیت ترین نوع چاپ دیجیتال است. همچنین سرعت چاپ آن هم قابل تنظیم است و هر چقدر سرعت چاپ کمتر باشد کیفیت کار بهتر می شود.برای  مطالب بیشتر به مقاله چاپ به صورت تخصصی مراجعه کنید.

چاپ لیزری

چاپگر لیزری از رنگ های پودری ( پودر تونر) که به وسیله ی یک کوره ی موجود در ماشین چاپ ذوب شده،  استفاده میکند.

 طرح شما در یک سیلندر چاپ شده با پلیمر مخصوص پوشانده شده است که با یک لیزر روشن می شود، و توسط جریان الکتریسیته بارور میشود و بعد به وسیله ی پودر تونر ذوب شده در کوره بر روی کاغذ چاپ خواهد شد. (تونر ذوب شده کیفیت رنگ بهتری را ایجاد میکند زیرا اجازه می دهد که  ذرات رنگ بیشتری بر روی یک جرم واحد انتقال داده شود).برای اطلاعات بیشتر مقاله چاپ پلات و لمینت را بخوانید.

حتما بخوانید: طراحی ست اداری

مزایای استفاده از چاپ دیجیتال :

ویژگی های مثبت چاپ دیجیتال چیست و چه چیزی باعث موفقیت آن می شود ؟

 • چاپ دیجیتال فایل هایی که دارای ترکیب رنگی بیشتر از 4 رنگ هستند را برخلاف چاپ افست می پذیرد.
 • چاپ دیجیتال برای کارهای چاپی با تیراژ زیر 1000 عدد ایده آل می باشد، برای تیراژ های بالای 1000 عدد از چاپ افست استفاده می شود.
 • سفارشی کردن کار چاپی وحتی تغییر متن ها و تصاویر آنها در هنگام چاپ.
 • زمان بسیار کوتاه برای چاپ.

چاپ بسیاری از کارهای چاپی و تبلیغاتی، با استفاده از ماشین های مختلف چاپ دیجیتال.

استفاده چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال روی چه موادی قابل استفاده است ؟

 • تمامی انواع کاغذ و مقوا
 • لیبل های نایلونی، برچسب پلاستیکی
 • بسته بندی جعبه و کارتون
 • بوم نقاشی
 • انواع پارچه

حتما بخوانید: چاپ و تبلیغات

محصولات چاپ شده توسط چاپ دیجیتال:

 • پوستر
 • تارپولین تبلیغاتی
 • نامه های پستی
 • بسته بندی قطعات خودرو
 • برچسب و لیبل
 • کاتالوگ و بروشور
 • تقویم
 • کارت تبریک و کارت پستال
 • اسکناس
 • خبرنامه ها
 • کتاب
 • و غیره

حتما بخوانید :طراحی و چاپ بروشور

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال:

مطبوعات چاپ تا پایان سال  2000 روی چاپ افست متمرکز بودند، اما  بعد ازآن زمان، چاپ دیجیتال روز به روز گسترش یافته و هم تراز چاپ افست قرار گرفته است. 

کلمه افست از زبان انگلیسی، به معنی  ” خاموش کردن”  وام گرفته شده است و شامل چندین مرحله پی در پی است که قبل از چاپ انجام می شود: فرمی که باید چاپ شود، بر روی یک زینک ( یک ورق فلزی حکاکی شده)  که جوهر بعضی نقاط آن را می پوشاند.

این صفحه چندین بار به مرکب آغشته می شود و جوهر را روی کاغذ انتقال می دهد تا نقش حکاکی شده را بر روی کاغذ چاپ کند.

حتما بخوانید : مراحل چاپ کتاب

 چاپ افست دارای مراحل بسیاری است که در هر مرحله کار متوقف می شود. این فرآیند چاپ  نیاز به تجهیزات و ماشین آلات سنگین، زمان طولانی تر، تخصص و دانش حرفه ای برای کار چاپ دارد. برای مشاهده نمونه کارهای طراحی و چاپ کاتالوگ اینجا کلیک کنید.

در صورتی که  در چاپ دیجیتال، فرآیند چاپ بسیار ساده است، زیرا طرح با استفاده از کامپیوتر و پرینتر لیزری مستقیما بر روی کاغذ چاپ می شود.

چاپ دیجیتال یا چاپ افست؟

 تکنیک چاپ دیجیتال سریع تر و انعطاف پذیرتر است و طرح مورد نظر شما برخلاف چاپ افست بدون نیاز به مراحل مختلف در یک مرحله چاپ خواهد شد.

با این حال، مواد مصرفی در چاپ دیجیتال گران تر از چاپ افست هستند و کیفیت رنگ، وضوح و شفافیت تصویر در چاپ دیجیتال پایین تر است.ماشین آلات چاپ افست برای چاپ تیراژهای میلیونی ساخته شده اند.

در صورتی که  چاپ دیجیتال توانایی چاپ میلیون ها صفحه را ندارد و در طول کل عمر دستگاه خود، نهایتا بتواند هزاران صفحه را چاپ کند.

برای اینکه بدانیم که برای کارهای چاپی خود از کدام چاپ استفاده کنیم به دو فاکتور تیراژ و زمان احتیاج داریم.

با توجه به این دو فاکتور اگر تیراژ کار شما زیر 1000 عدد است و محدودیت زمانی هم دارید می توانید با استفاده از چاپ دیجیتال کار خود را انجام دهید.

در غیر این صورت حتما برای کارهای با تیراژ بالای 1000 عدد از چاپ افست استفاده کنید. تا هم کیفیت کارتان بهتر و هم هزینه کار چاپی شما پایین تر باشد.

 

مطالب پیشنهادی برای شما

خدمات طراحی و چاپ مجله

نکات کلیدی در طراحی و چاپ مجله

نکات کلیدی در طراحی و چاپ مجله طراحی و چاپ مجله : با وجود پیشرفت تکنولوژی و ظهور رسانه های اجتماعی، هنوز هم مجلات جایگاه خاصی در بین علاقمندان به رسانه های چاپی دارند. بدون تردید نشریات چاپی در حال از دست دادن خوانندگان خود هستند و می بایست برای رضایت خواننده های دائمی از

ادامه مطلب
کیفیت چاپ

عوامل تاثیرگذار در کیفیت چاپ

عوامل تاثیرگذار در کیفیت چاپ صنعت و کیفیت چاپ در سال های اخیر دچار تحولات زیادی شده است. اولین عامل در خیز بلند طراحی و چاپ مربوط به ابداعات نوظهورانه در زمینه ساخت و بهره برداری از دستگاه های پیشرفته است. دقت و زیبایی چاپ پس با این دستگاه های مدرن قابل مقایسه با دستگاه

ادامه مطلب
انواع پوشش چاپ

انواع پوشش چاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع پوشش چاپ چیست و چه کاربردی دارد؟ چاپ کاتالوگ تبلیغاتی، بروشور، تراکت تبلیغاتی ، انواع کارت ویزیت ، سررسید و دیگر محصولات از رایج ترین راه های تبلیغات و توسعه کسب و کار است. طبق تجارب حرفه ای میزان اثرگذاری این محصولات ارتباط مستقیم با طراحی و چاپ دارد. پیشرفت صنعت چاپ در سالهای

ادامه مطلب
چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال چیست؟ تعریف چاپ دیجیتال چاپ دیجیتال یکی از انواع چاپ است که چاپ فوری هم نامیده می شود.  چاپ دیجیتال یک چاپ مقرون به صرفه در تیراژ پایین است که برای چاپ بسیاری از انواع کاتالوگ، بروشور، کتاب و کارهای  چاپی و تبلیغاتی دیگر نیز به کار می رود. سرعت این نوع چاپ

ادامه مطلب
چاپ به صورت تخصصی

چاپ به صورت تخصصی

چاپ به صورت تخصصی صنعت چاپ در حال عبور از دوره گذار است . در حالی که تقاضا برای چاپ روی کاغذ های معمولی در حال کاهش است ، این چاپگر های تخصصی هستند که از رشد جذابی بهره مند شده اند و حرفه چاپ و تبلیغات در حال تجربه یک روند قوی به سمت

ادامه مطلب

اشتراک گذاری

پیمایش به بالا