10 نکته کلیدی در طراحی لوگوی حرفه ای

جذابیت بصری…!

همانطور که می دانید یک تصویرِ لوگو، می تواند هزاران کلمه را به صورت ساده تر و آسان تر بیان کند، و توصیفی مختصر از فعالیت شرکت را بیان می كند.

لوگو، نماد نام یا مارک تجاری شرکت ها و كسب و كارها می باشد. آرم ها اغلب توسط شرکت ها استفاده می شوند در حقیقت به دلیل این كه چشم ما به اشیاء بصری بیشتر جلب می شود، آرم های طراحی این جذابیت بصری را ایجاد می كنند. در ادامه به 10 نکته مهم درباره طراحی لوگو توجه کنید.

1. در طراحی لوگو به روز باشید

بهتر است در طول هر دهه با حفظ ساختار کلی سعی کنید لوگوی خود را بروزرسانی کنید.

زیرا استفاده از یک لوگوی ثابت در طول سالیان متمادی تاثیر روانی خوبی بر روی مخاطبین ندارد و سعی کنید در طراحی لوگوی خود از ابتدا این مورد را در نظر داشته باشید تا در زمان مناسب برای اعمال تغییر در لوگو محدودیت های کمتری داشته باشید.

2. نقطه مشترک اکثر لوگوهای معروف در سادگیست

لوگو ,لوگوهای معروف با طرح های ساده, طراحی لوگو,نگاران

لوگوهایی که در طراحی آنها از عناصر و جزئیات زیادی استفاده شده باشد باعث حواس پرتی و عدم تمرکز مخاطب شده و در ذهن ماندگاری طولانی مدت نخواهد داشت  پس در طراحی لوگوها، از عناصر اضافی و پر زرق و برق بی مورد که تمرکز مخاطب را از بین می برد اجتناب کنید.

3. محدود به ارتباط لوگو با محصول خود نباشید

ساختن لوگویی که بیش از اندازه به یکی از محصولاتتان شبیه باشد بسیار خطرناک است. به جای این کار، به چیزی انتزاعی‌ تر و انعطاف‌پذیرتر روی بیاورید.

4. استفاده درست از رنگ ها

رنگ‌ها این توانایی بی‌نظیر را دارند که احساسات ما را بر انگیزند. استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌ها می‌تواند ظاهری منحصر به فرد به لوگوی شما بدهد. به عنوان مثال، وقتی رنگ قرمز را می‌بینیم، حس تهاجم، عشق، انرژی و شور پیدا می‌کنیم.

بنابراین از ترکیب رنگ‌هایی استفاده کنید که می‌توانند احساساتی را که می‌خواهید، برانگیزند. این احساسات یا عواطف پیامی هستند که می‌خواهید از طریق لوگوی خود به مشتریان هدف منتقل کنید.

5. لوگو باید چند  منظوره باشد

اگر لوگوی شما قرار است به عنوان بخشی از طراحی ، در سطوح بزرگ مثل بیلبورد ظاهر شود، باید از نظر اندازه و ابعاد با آن متناسب باشد.

همچنین، ممکن است طرح لوگوی شما پیچیده باشد. توصیه می‌شود که عناصر نامطلوب را بردارید. اگر رنگ‌ها و خطوط بسیاری وجود دارند، موارد اضافی را بردارید.

برای اینکه طراحی تطبیق پذیرباشد،در طراحی آن از گِرِیدهای طراحی استفاده کنید. این شیوه کمک می‌کند توازن خوبی بین عناصر مختلف لوگو وجود داشته باشد.

6. الگو برداری یا کپی کردن ؟

باید توجه داشته باشید الگو برداری با کپی کردن متفاوت است. مردم ذاتاً به سمت چیزی که تازه، جدید و منحصر به فرد است جذب می‌شوند.

ممکن است که شما در طراحی لوگو از خیلی از برند ها الگو برداری کنید اما اگر لوگوی شما شبیه بِرندهای دیگر باشد، یا آن‌ها را یاد بِرندهای شرکت‌های دیگر بیندازد، هدف لوگوی شما پایمال می‌شود.

از سوی دیگر، شاید کپی کردن لوگوی شرکتی دیگری باعث شکست شما نشود، اما باز هم کاری غیر اخلاقی و غیر قانونی خواهد بود.

7. لوگو باید جلب توجه کند

درواقع لوگو باید بازتابی از شرکت شما، قلب، روح و شخصیت آن باشد. برای طراحی چنین لوگویی باید مخاطبان و محصولات یا خدمات خود را همیشه در ذهن داشته باشید.

یک لوگو می‌تواند فقط از متن تشکیل شده باشد.یا اینکه یک سمبل گرافیکی باشد.

لوگوهایی که ظاهر قوی دارند و متعادل هستند تاثیر بهتری روی مخاطبان خواهند گذاشت زیرا  خواندن آن‌ها ساده بوده و در یک محیط شلوغ مانند مراکز خرید تاثیر مثبت‌تری روی دیگران خواهند گذاشت.اگر به این مطلب علاقه داشتید به شما پیشنهاد میکنیم که که مقاله ی طراحی سه بعدی در چاپ لوگو را مطالعه کنید.

8. لوگو باید به یاد ماندنی باشد

لوگویی که پیچیده باشد، به هم ریخته باشد و بخش ها و قسمت های مختلفی داشته باشد هرگز در خاطر مشتری نخواهد ماند.

 بنابراین، لوگو باید بعد از اولین بار دیده شدن به راحتی به خاطر آورده شود. نیازی نیست تا لوگوی شما تعریف دقیقی از کسب‌و‌کارتان باشد. در حالت عادی مردم تنها یک نظر به لوگوی شما نگاه خواهند کرد و وقت زیادی را صرف دیدن و برانداز کردن لوگوی شما نمی کنند پس باید در یک نظر کاری کنید لوگوی شما در خاطره آنها ثبت شود.

9. خلاق باشید

در طراحی لوگو عجله نکنید و سعی کنید با اندکی صرف وقت و نظر خواستن از کارمندان خود یک نکته ولو کوچک به لوگوی خود اضافه کنید.

رساندن یک پیام پنهان و یا یک نکته جالب توجه در لوگو می تواند لوگوی شما را برای همیشه در خاطره ها ثبت کند.

10. رعایت کردن نسبت اندازه لوگو

لازم نیست همیشه در طراحی قرینه سازی دقیقی در طرح ایجاد شود اما وجود یک تعادل نسبتا مناسب و خوب بین طول و عرض آن برای داشتن یک لوگوی مطلوب و دلپسند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لوگوهایی که کوتاه و پهن هستند و یا باریک و بلند، از نظر بصری گیج کننده اند و تعادل بین نسبت طول و عرض در آن ها رعایت نشده است.

 بهتر است کار را با یک شکل هندسی ساده آغاز کنید. لوگوهای مربع شکل به اندازه لوگوهای دایره ای تاثیر گذار و زیبا هستند…

پیمایش به بالا